Еве зошто веднаш треба да сварите чај од хибискус

Освен што со својата боја и мирис привлекува внимание, хибискусот може да се подготви и како чај кој делува како чувар на здравјето.

Од поголемиот број билни чаеви, хибискусот се разликува по препознатливата црвена боја, киселкастиот вкус и голамата количина на витамин Ц. Богат е со флавоноиди и неговата улога во опоравувањето на организмот е голема.

Го намалува крвниот притисок

Научниците со бројни истражувања потврдиле дека му годи на здравјето на срцето и го намалува крвниот притисок, и тоа само по четири недели пиење на чајот.

Го подобрува расположението

Флавоноидите од овој чај се добри за менатлното здравје, ублажување на симптомите на депресија и подобрување на расположението.

Го јакне имунитетот

Силните антиоксиданти од овој чај може да го пофобрат имунитетот и да промовираат продукција на бели крвни зрнца кои се важни при одбраната на организмот од инфекции.

Ги олеснува менструалните грчеви

Овој чај е еден од најдобрите природни препарати за олеснување на женските тегоби, па така освен грчевите за време на месечниот циклус, ќе ја намали и надуеноста.

Природен диуретик

Хибискусот има диуретски својства кои помагаат во излачувањето на вишкот течности од организмот и го убажува заморот.