Евтин напиток кој го намалува притисокот и ги зајакнува коските!

Малите измени во исхраната можат да бидат оној магичен лек по кој сите копнееме за да си го подобриме здравјето и да си го продолжиме животот.

Многумина сметаат дека советите на стручњаците секојдневно да се консумираат по 5 порции овошје и зеленчук се премногу комплицирани. Некои не успеваат да готват дома, на работа не се во можност да јадат овошје, а сите се жалат и дека со тешкотија набавуваат квалитетни и органски плодови.

Затоа решението за многумина е токму јогуртот! Напиток кој можете да го купите во првата продавница и да го консумирате лесно и едноставно – на работа, на пауза, на факултет, училиште…

Јогуртот благотворно делува на нашите органи за варење и го зајакнува имунолошкиот систем, го намалкува ризикот од дијабетес и го намалува нивото на крвниот притисок, а одличен е и во превенцијата од остеопороза.

Истражувања покажале дека нормалниот крвен притисок полесно може да се одржи ако се јадат посни млечни производи и овошје и зеленчук, отколку ако млечните производи ги исфрлите од исхраната.

Се препорачува да бирате јогурт со ниска масленост, доволно е да испиете и само 50 дсл, но не заборавајте – треба да го пиете пет пати неделно.