ГЛАВОБОЛКАТА- БРОЈ ЕДЕН ПО ПОСЕТА КАЈ МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ВО МАКЕДОНИЈА

Годишно, голем број луѓе во Македонија се жалат на главоболки. Според достапните податоци, една од најчестите причини за појава на главоболки е стресот, кој може да предизвика главоболка во предниот дел од главата. Тензионите главоболки, кои се најчестиот тип, исто така се поврзани со физички и емоционален стрес и можат да се појавуваат неколку пати месечно​​

Главоболката е една од 10 најчести причини поради кои пациентите одат на посета кај својот матичен лекар. Се проценува дека повеќе од 90% од пациентите се соочуваат со главоболка во текот на нивниот живот.

Годишно, голем број луѓе во Македонија се жалат на главоболки. Според достапните податоци, една од најчестите причини за појава на главоболки е стресот, кој може да предизвика главоболка во предниот дел од главата. Тензионите главоболки, кои се најчестиот тип, исто така се поврзани со физички и емоционален стрес и можат да се појавуваат неколку пати месечно​​.

Други честите причини за главоболки вклучуваат дехидратација, нарушен сон, прескокнување оброци, напрегање на очите и прекумерно користење на кофеин​. Мигрените, кои се наследно заболување, исто така претставуваат значителен проблем и можат да траат од 4 до 72 часа, придружени со симптоми како што се гадење и чувствителност на светлина и звук​.

Покрај овие причини, главоболките можат да бидат предизвикани и од воспаление на синусите, познато како синузитис, кој може да биде последица на алергии или инфекции​. За да се утврди точната причина за главоболката и да се добие соодветен третман, важно е да се консултирате со лекар, особено ако главоболката не поминува со обични аналгетици или е придружена со други симптоми.

Најчеста од главоболките е тензиската главоболка.

Бидејќи оваа состојба е обично блага до умерена, луѓето генерално не се жалат. Најновите истражувања покажуваат дека влијанието на тензиската главоболка врз работниот капацитет е дури и поголемо од она на мигрената.

За среќа, овој проблем има едноставно решение, бидејќи не претставува сериозна состојба.

Лековите против болка или промените во животниот стил може да ви помогнат да ја надминете оваа состојба. Експертите обично советуваат одмор и пиење многу течности.

Во зависност каде и како се појавува, главоболката може да биде сериозен здравствен проблем. Силната главоболка се појавува како од “ведро небо”, а максималниот интензитет се постигнува во неколку секунди. Тоа може да биде показател на низа здравствени проблеми, вклучувајќи и крварење поради пукање на крвните садови во мозокот што може да биде опасно по живот.

Болката се појавува на едната половина на главата 

Станува збор за мигрена која не е опасна главоболка, но е многу напорна за оние кои страдаат од неа, бидејќи може да трае 72 часа. Ќе ја препознаете по пулсирањето на болката која може да достигне силен интензитет, а покрај тоа може да се појават мачнини, како и осетливост на бука и светло.

Болка како да ви е стегната главата

Во прашање е главоболка поради тензија, која настанува постепено до среден интензитет на болка, а главата чувствувате како да Ве стега. Најчесто се појавува поради стрес и добро би било да поспиете.

Болки на едната страна од главата, отечен очен капак

Тука се работи за “кластер” главоболка која е силна и трае во циклуси од две недели до месец дена. Се појавува во одреден период од годината. Во периодот кога се јавува болката таа се појавува секој час и секој ден во истото време и трае половина до три часа.

Болки во пределот на челото

Во овој случај станува збор за главоболка предизвикана од синусите. Можете да направите инхалација и туширање со топла вода, поради пареата која ја вдишувате.

Болка на задниот дел од главата, кај вратот и темето

Овој вид главоболка се јавува поради проблеми со кичмата и вратот, односно поради долго седење. Истегнете се, вдишете чист воздух.

Болка кај слепоочниците

Се јавува доколку некој има нарушување на виличниот зглоб и тоа води кон тензична главоболка. Покрај болката кај слепоочниците, се јавува болка кај ушите, потешкотии за отворање и затворање на устата.

Главоболка предизвикана од напнатост

Тоа е најчестата форма на главоболка. Тоа се манифестира со болка или притисок околу главата, зад главата, како и на вратот. Таа не се силна како мигрена и не е придружена со гадење и повраќање. Тоа е предизвикано од напнатост во мускулите на вратот и скалпот, како и лачење на одредени хемикалии во мозокот. Лековите како што се аспирин и ибупрофен ќе помогнат при овој вид на главоболка.

Кластер главоболка

Овој тип на главоболка ги погодува мажите почесто отколку жените. Тие се појавуваат редовно, дури и неколку пати на ден, во одреден период. Понекогаш има пауза од неколку месеци, па дури и една година. Овие главоболки се појавуваат одеднаш, се многу силни и се придружени со солзење на очите, како и назална конгестија.

Причината за овие главоболки не е позната, но можно е тие да бидат наследни. Активирачи може да бидат алкохол, цигари, одредени видови храна, итн.

Синусни главоболки

Кога се појавува воспаление на синусите, поради инфекција, има и главоболка. Покрај тоа, главоболката е придружена со треска и течење на носот.

Повратен удар

Прекумерната потрошувачка на лекови против болки (аспирин, ибупрофен, ацетаминофен) може да предизвика главоболки. Според некои истражувања, прекумерните дози на лекови против болки можат да го стават мозокот во презаситена состојба, што предизвикува главоболки. Друга теорија вели дека главоболката во овој случај е симптом на повлекување на лекот од крвотокот.

Мигрена

Мигрена е силна главоболка, а жените ги имаат дури три пати почесто од мажите. Причината е непозната, но досегашните истражувања покажаа дека генетиката игра голема улога.

Мигрена се дефинира со одредени симптоми:

  • Главоболка која трае помеѓу 4 и 72 часа
  • Чувство на болка придружено со гадење и / или повраќање
  • Чувствителност на светлина и звук со главоболка
  • Во некои случаи, бели дамки се појавуваат пред очите, па дури и пецкање во раката.

Најчестите предизвикувачи на мигрена се промените во телото, вклучително и нивото на хормони, стресот, циклусот на спиење и диетата.

 Болки во забите

Одредени стоматолошки проблеми можат да предизвикаат болка во главата и лицето, па дури и во увото.

Кофеинска главоболка

Ако сакате кафе, имајте на ум дека прекумерните количини на овој пијалак можат да предизвикаат главоболки. Совет е да консумирате најмногу две шолји кафе на ден за да го спречите ова.

Главоболка предизвикана од оргазам

Верувале или не, но ова исто така се случува. За среќа, овој вид на главоболка е многу редок и се јавува најчесто кај помладата популација. Се јавува веднаш по оргазмот и може да трае неколку часа, па дури и еден ден. Во ретки случаи, тоа може да биде симптом на посериозна болест.

Утринска главоболка

Ако се разбудите со главоболка, има неколку можни виновници. Покрај мигрена, може да почувствувате главоболки предизвикани од лекови наутро. Ако страдате од синдром на апнеја при спиење (краткотраен прекин на дишењето за време на спиењето), може да имате главоболка наутро.

Главоболка поради студ

Овие замрзнувања на мозокот се јавуваат по пиење многу ладни пијалaци или консумирање ладна храна, како што е сладолед. Овие главоболки не се сериозни и тие се предизвикани од студена сензација на непцето, што го зголемува протокот на крв во артериите на мозокот. Тие се третираат со пиење топла вода.

Хронична дневна главоболка

Ако сте имале главоболка што траела најмалку 15 дена, повеќе од три месеци, страдате од хронични дневни главоболки. Тие можат да бидат предизвикани од лекови против болки, повреди на главата и во ретки случаи од менингитис или тумори. Тие се потиснати со антидепресиви или лекови против болки.

 Менструална главоболка

Како само ПМС да не е доволен, ненадејниот пад на нивото на хормоните пред менструацијата може да предизвика мигрена. Тие обично се јавуваат три дена пред и два дена по менструацијата. Совет е да консумирате повеќе магнезиум во овој период, што може да ја ублажи болката.

 Викенд главоболка

Некои луѓе страдаат од главоболка само за време на викендите. Тие се јавуваат од различни причини: легнување подоцна, спиење подолго, пиење помалку кофеин… Во некои случаи, виновник е претходно акумулираниот стрес.

Знак за тревога

Овие главоболки се јавуваат брзо и експлозивно и можат да бидат симптом на посериозни болести, како што се аневризми. Ако тие се придружени со треска или ненадеен скок на крвниот притисок, не заборавајте да се консултирате со лекар. Овој тип на главоболка може да се појави и со вртоглавица, болка во вратот, промена на говорот и губење на видот.

Сите информации што ги даваме се само за информативни цели. Во случај да се сомневате во некоја болест или имате и потврдена дијагноза, не заборавајте да контактирате со вашиот избран лекар кој ќе ви ги даде најдобрите совети и упатства за третман.

Автор:М-р Оливер Ромевски