Го стабилизира шеќерот, го јакне имунитетот и се користи како превенција од тумори!

Ѓумбирот е еден од најпопуларните зачини во светот, особено во Азија. Содржи материи познати како џинџероли кои имаат противвоспалително, аналгетско, антиканцерогено делување.

Ѓумбирот во јадењата и пијалаците го подобрува варењето и помага во лекувањето на настинките.

Посилен имунитетдоколку сте од оние кои често мака мачат со настинките и вирусите, со редовно консумирање на сок од ѓумбир ќе го зајакнете имунитетот. Овој напиток го подобрува делувањето на антибиотиците и циркулацијата.

Превенција од тумори – повеќе студии потврдиле дека ѓумбирот е добар во „борбата“ против тумори, особено рак на јајниците. За заболените од иритабилно црево ѓумбирот ги ублажува симптомите ако се пие како чај или сок.

Помага кај Алцхајмерова болест – истражувања покажале дека со секојдневно консумирање ѓумбир може да се забави пропаѓањето на мозочните клетки што е главна причина за Алцхајмерова болест.

Подобар апетит – може да го поттикне или намали апетитот. На поттикнување делува така што произведува повеќе киселина во желудникот. А во борбата за слабеење делува така затоа што ги „согорува“ маснотиите и дава подолго чувство на ситост.

Ги опушта мускулите – после тренинг добро е да се консумира храна со ѓумбир. Најдобро делува ако го испиете или изедете наутро на празен желудник.

Ја стабилиизра глукозата во крвта – австралиските научници откриле дека ѓумбирот ги редуцира високите количества на глукоза во крвта. Важно е да се знае колкаво е нивото на глукоза во крвта затоа што тоа влијае на килограмите и нивото на енергија.