Хемороиди-генерално безопасни, но досадни и болни

Причината за оваа состојба е абдоминалниот притисок предизвикан од запек, прекумерни масни наслаги во абдоменот, бременост, па и трчање на подолги патеки. Постои можност притисокот да предизвика растегнување на ткивото, придонесувајќи крвните садови во хемороите да отечат, па и да почнат да крвават. Низ оваа телесна промена минува речиси 50 проценти од населението барем еднаш во животот.

Хемороидите се генерално безопасни, но аналното ткиво понекогаш може да сврби и да биде болно. Причината за оваа состојба е абдоминалниот притисок предизвикан од запек, прекумерни масни наслаги во абдоменот, бременост, па и трчање на подолги патеки. Постои можност притисокот да предизвика растегнување на ткивото, придонесувајќи крвните садови во хемороите да отечат, па и да почнат да крвават. Низ оваа телесна промена минува речиси 50 проценти од населението барем еднаш во животот.

Внатрешни и надворешни хемороиди

Постојат внатрешни и надворешни хемороиди. Надворешните се наоѓаат на почетокот на аналниот отвор и се покриени со кожа, поради што имаат нерви. Поради нивната поврзаност со нервниот систем, тие најчесто чешаат, печат и предизвикуваат болка. Внатрешните хемороиди се наоѓаат на внатрешната страна на аналниот канал и не се прекриени со кожа, па невозможно е да се почувствуваат. Но поверојатно е дека внатрешните хемороиди ќе крварат, а ако ситуацијата стане акутна, може и да  испаднат.

Хемороидите може да се влошат со одредени видови храна и навики. Еве неколку примери на храна и навики кои е најдобро да се избегнуваат ако имате хемороиди:

Најлоша храна за хемороиди:

 1. Зачинета храна:
  • Зачинетата храна може да предизвика иритација на дигестивниот тракт и да ги влоши симптомите на хемороидите.
 2. Масна и пржена храна:
  • Храна богата со маснотии и пржена храна може да го успори варењето и да предизвика запек, што може да ги влоши хемороидите.
 3. Процесирана храна:
  • Храната која е високо процесирана и содржи малку влакна, како што се бел леб, бели тестенини и преработени грицки, може да предизвика запек.
 4. Солена храна:
  • Прекумерната консумација на сол може да доведе до задржување на вода и оток, што може да ги влоши симптомите на хемороидите.

 1. Алкохол:
  • Алкохолот може да предизвика дехидратација, што може да доведе до запек и влошување на хемороидите.
 2. Кофеин:
  • Прекумерната консумација на кофеин (кафе, чај, енергетски пијалаци) може да предизвика дехидратација и запек.
 3. Црвено месо:
  • Црвеното месо може да биде тешко за варење и може да придонесе за запек.

Лоши навики за хемороиди:

 1. Недоволно внесување на влакна:
  • Ниското внесување на влакна во исхраната може да предизвика запек и да го зголеми притисокот на хемороидите. Внесувањето на овошје, зеленчук, цели зрна и мешунки е важно за одржување на нормална функција на цревата.
 2. Недоволно внесување на вода:
  • Недоволното внесување на течности може да предизвика дехидратација и да го отежни варењето, што може да ги влоши хемороидите. Пиењето доволно вода е клучно за одржување на мекота на столицата.

 1. Долготрајно седење или стоење:
  • Долготрајното седење или стоење може да го зголеми притисокот на вените во ректалната област и да ги влоши хемороидите.
 2. Напнување при движење на цревата:
  • Напнувањето при обид да се испразни цревата може да го зголеми притисокот на хемороидите и да предизвика крварење и болка.
 3. Недоволно движење и физичка активност:
  • Недостатокот на физичка активност може да предизвика забавување на варењето и запек. Редовната физичка активност помага во одржување на нормална функција на цревата.
 4. Игнорирање на потребата за дефекација:
  • Игнорирањето на потребата за дефекација може да предизвика затворање и напнување подоцна.

Препораки:

 • Внесувајте доволно влакна: Јадете повеќе овошје, зеленчук, цели зрна и мешунки.
 • Пијте доволно вода: Целете кон најмалку 8 чаши вода дневно.
 • Бидете физички активни: Вежбајте редовно за да го одржите варењето.
 • Избегнувајте долготрајно седење или стоење: Направете паузи за да се движите.
 • Избегнувајте напнување: Користете омекнувачи за столица ако е потребно.

Со избегнување на овие видови храна и лоши навики, можете да помогнете во управување со симптомите на хемороидите и да го подобрите вашето целокупно здравје.

Безопасни по здравјето

Иако крварењето и болките звучат страшно, хемороидите не се опасни по здравјето и не предизвикуваат карцином. Единствен проблем е обилното крвавење кое може да доведе до анемија.

Посета на лекар

Во случај на хроничен свраб и крварење, мора итно да се јавите на доктор. Иако во таква ситуација повеќето се сомневаат на хемороиди, добро е да се направат дополнителни тестови за да се исклучи нешто поопасно.

Промена на навиката за вршење нужда

Денес е вообичаено да се седи на веце-школката и откако ќе се изврши нуждата. Играњето на мобилен телефон го замени читањето весници. За време на седењето се врши притисок врз аналниот канал, па крвта се слева во хемороите при што тие отекуваат.

Опстипација

Притисокот на цревата за време на запек е една од главните причини за воспаление на хемороидите. За да се спречи запекот и надуеноста треба да пиете многу вода и да ја промените исхраната.

Лекување

Постојат многу креми и масла кои го спречуваат воспалението на хемороидите. Дел од нив се на билна основа, како масло од кантарион, масло од невен, екстракт од див костен, ајдучка трева и други. Исто така, топлата купка го смирува надразнетото подрачје и отеченоста се повлекува. Ако ситуацијата стане хронична тогаш се врши хируршко отстранување на критичното ткиво.