Храна која најдобро помага во лекувањето на настинка

Настинката баш и не може целосно да се избегне, но организмот може да се подготви за болест со зајакнување на имуниот систем. За да  го поготвите имуниот систем се препорачува одржување на балансирана исхрана, физичка активност, земање витамини и доволно сон.

Во случај да се разболите или ги чувствувате првите симптоми, важно е да имате намирници кои помагаат во јакнење на имунитетот.

  • Овошје и зеленчук

Овошјето и зеленчукот кои содржат антиоксиданти како што се кељ, зелка, грозје, портокали, домати, пиперки и зелен зеленчук му помагаат на организмот да се бори против слободните радикали кои можат да ги оштетат клетките.

  • Немасно говедско месо

Цинкот е минерал кој помага да се одржи силен имун систем, а говедското месо се смета за одличен извор на цинк, наведуваат експертите.

Доколку сте вегетаријанец, можете да јадете мешунки, јаткасти плодови, семки и млечни производи бидејќи исто така ја содржат потребната количина на цинк.

  • Грчки јогурт

Грчкиот јогурт е природен извор на хранливи материи за зајакнување на имунитетот, како што се протеини, витамин Б12, селен и цинк. Содржи и живи бактерии кои помагаат во заштитата на дигестивниот тракт.