Храната во служба на брчките на вратот

Секако дека брчките не може целосно да се отстранат, но може да се намалат и да се забави нивното појавување со помош на природни лекови кои ја враќаат еластичноста на кожата.

Брчките на деколтето и на вратот се многу чести. Со годините телото старее и кожата ја губи еластичноста. Секако дека брчките не може целосно да се отстранат, но може да се намалат и да се забави нивното појавување со помош на природни лекови кои ја враќаат еластичноста на кожата. Постапката е многу едноставна, а се што треба е редовна примена.

Ова се два природни рецепти за спречување и намалување на брчките на вратот и на градите.

Маска 1

Со нанесување на оваа природна маска само еднаш во неделата, а резултатите се видливи веднаш. Тоа е заради различните хранливи состојки на жолчката и неверојатните антиоксидативни својства на краставицата и кокосовото масло.

Состојки:

  • Една краставица
  • Една жолчка
  • Лажичка кокосово масло

Подготовка: Излупете ја краставицата (мала големина) и ставете ја во блендер. Измешајте ги жолчката и кокосовото масло заедно со измиксираната краставица се додека не добиете хомогена смеса. Смесата се нанесува на оштетената кожа на лицето, вратот, деколтето и рацете. Се остава да делува половина час и потоа се мие со ладна вода.

Маска 2

Станува збор за моќен природен рецепт кој го потиикнува производството на колаген во кожата, ја хидратизира и ги намалува брчките.

Состојки:

  • 100мл јогурт
  • Една лажица пивски квасец
  • Една лажица пченични ии овесни снегулки

Подготовка: Измешајте ги сите состојки и нанесете ги на чиста кожа на вратот и деколтето. Оставете да делува 15-20 минути и измијте со ладна вода. Постапката повторувајте ја три пати во неделата.