Интересни предлози за детоксикација на организмот

Дали знаете дека постојат намирници кои му помагаат на телото да ги исфрли насобраните отрови?!

Токсините се едни од главните виновници за многу болести, а во телото доаѓаат заради загадениот воздух, пушењето, пестицидите и нездравата храна. Но постојат намирници кои му помагаат на телото да ги исфрли насобраните отрови. 

  • Чипс од кељ – исчистете го кељот и исечкајте го на поголеми парчиња;
  • Брокулата го чисти целиот организам – брокулата содржи глуконастуртиан и глукобрасицин. Овие состојки, кои се природно присутни во брокулите помагаат во елиминацијата на токсините од организмот.
  • Зелениот чај на дневно ниво ги „брка“ токсините надвор – една шолја зелен чај ги исфрла отровите од телото, но и го намалува влијанието на алергените од воздухот, влакната од милениците и одредени отровни хемикалии.

  • Чија семето изобилува со витамини – помага во намалувањето на холестеролот и во одржувањето на здравиот кардиоваскуларен систем. Може да ја олесни несоницата и да го подобри памтењето, а има благотворно дејство и на изгледот на косата.
  • Млекото ги содржи сите есенцијални аминокиселини возрасна личност смее да испее најмногу две чаши млеко на ден, па така ќе си ги обезбеди сите потребни есенцијални нутритиенти и аминокиселини.