Исчистете го организмот со еднонеделен пост

Со воздржување од одреден вид на храна може да се прочисти и регенерира дигестивниот тракт, но и целиот организам и на тој начин брзо ќе се освежи, обнови и подмлади.

Живеењето со брзо темпо, надоволното спиење, нередовната и нездрава исхрана носат здравствени последици, од кои најчести се хроничен замор, главоболка и напнатост, проблеми со варењето и многу други болести. Тоа е знак дека тело страда, полно е со токсини и му треба одмор. Евтино и природно решение е постот, кој може да се спроведе најмногу во траење од една недела.

Со воздржување од одреден вид на храна може да се прочисти и регенерира дигестивниот тракт, но и целиот организам и на тој начин брзо ќе се освежи, обнови и подмлади. Постот е еден од најстарите методи за лекување и одржување на здравјето.

Како се пости?

Седум дена во неделата поминете ги пиејќи само вода и свежо цедени сокови. Ако не можете да издржите само со сокови, јадете овошје, најдобро јаболки. Со зголемениот внес на течности, се подобрува чистењето на дигестивниот систем, бубрезите, а се спречува и сушење на кожата. Периодот додека постите искористете го за враќање кон себе – шетајте во природа, медитирајте со што срцето и крвните садови ќе бидат помалку оптоварени, а клетките побрзо ќе се наполнат со потребниот кислород. Доколку не можете цела седмица да издржите без храна, тогаш не јадете ништо по ручекот. Природните сокови ќе го освежат, прочистат и ќе го ревитализираат целиот организам.Но, еден дел за време на постот, нека ви биде само на течности.

Со воведување на мали промени во исхраната се прават чуда – ќе се излечат разни болести и пореметувања: од тегоби при варењето, надуеност, запек, па се до здрава кожа, а ќе исчезнат и главоболките и напнатоста. За време на постот повеќе се подобрува апсорпцијата на  хранливите материи, клетките примаат повеќе витамини и минерали.