Италијанките никогаш не се на диета: Трик од 15 минути кои го користат за ефикасно слабеење!

За да останат витки Италијанките се служат со трик кој всушност е дел од нивната култура.

Италијанките се познати по тоа дека сакаат да уживаат во храната, но тоа не значи дека ќе се помират со вишокот килограми. Во одржувањето на витката линија им помага секојдневен трик во траење од 15 минути, кој секој може да го примени.

Тие имаат опуштен пристап кон храната и консумираат се што сакаат – леб тестенини, сладолед, вино… Калориите ги контролираат така што јадат едноставни намирници, ставаат помалку преливи и сос и јадат мали порции.

Заради таквиот начин на консумирање на храната не мораат да се подложуваат на диети, па и не ги ни практикуваат, а за да останат витки се служат со трик кој всушност е дел од италијанската култура – кога и да се во можност одат на куса прошетка, обично во траење од 15 минути.

Понекогаш шетаат и по неколку пати на ден, и тоа обично после оброк. Но за време на тие прошетки нема да ги видите со себе да носат апаратчиња за мерење чекори или облека за обликување на телото која поттикнува потење и слабеење.

Италијанките за време на тие ритуали уживаат во сончевите зраци, зборуваат со соседите или едноставно на прошетка одат со членовите на семејството и тоа им е прилика да се дружат.


Добробитта од прошетката после оброк ја докажала и науката!

Истражувањето објавено во магазинот “Diabetes Care” покажало дека три прошетки во траење од по 15 минути, дневно, го намалуваат ризикот од дијабетес.

Истражувањата покажале и дека прошетката после вечера е најкорисна: лесна физичка активност и самрак, односно вечерна темнина може да го „репрограмираат“ биоритамот и да ви помогнат подобро да спиете, да го подобрите варењето, да го намалите налетот на инсулин кој се случува после оброк и да го забрзате метаболизмот, и сето тоа без воопшто да имате чувство дека вежбате.