Јадеме здраво, живееме здраво со Панацеа:Градинарски омлет со зеленчук

Овој омлет од суперхрана е полн со зеленчук богат со хранливи материи. Бриселското зелје и кељот обезбедуваат фолати и глукозинолати, морските алги се полни со минерали, а авокадото е преполно со здрави мононезаситени и заситени масти. Сигурно ќе го засилите вашиот ден со овој вкусен и хранлив појадок.

Суперхрана за појадок кој ќе ви го засили денот
Овој омлет од суперхрана е полн со зеленчук богат со хранливи материи. Бриселското зелје и кељот обезбедуваат фолати и глукозинолати, морските алги се полни со минерали, а авокадото е преполно со здрави мононезаситени и заситени масти. Сигурно ќе го засилите вашиот ден со овој вкусен и хранлив појадок.

Состојки
2 големи листови кељ, со стебло и преполовени по должина
4 бриселско зелје, исечени и преполовени
3 големи јајца одгледани на пасиште
5 големи белки од јајца одгледани на пасиште
Свежо мелен црн пипер и морска сол, по вкус
2 лажици екстра девствено маслиново масло
6 кримини печурки, исечени
1/4 чаша сецкан свеж цилинтро
1/4 чаша сецкан свеж копар
2 (1/2 унца) пакувања печени закуски со алги (види забелешка*)
2 шолји бебешки спанаќ
1 авокадо, излупено, излупено и исечено
1 лажичка масло од бел тартуф (опционално, за гарнир)
*Забелешка: Ако не можете да најдете закуски со печени алги, можете да замените 1 унца обичен нори. Пред да го користите нори, премачкајте го со малку масло и печете го во лесно подмачкано тавче на средна топлина 10 до 15 секунди од секоја страна. Се сече на квадрати од 3 инчи пред да се користи во омлет.

Подготвување
На силен оган ставете големо тенџере со вода да зоврие. Кога ќе зоврие, додадете голема прстофат морска сол. Ставете ги листовите од кељ и бриселското зелје и бланширајте само додека не добијат посветла зелена нијанса, 2 до 3 минути. Добро исцедете го.
Во средна чинија за матење издробете ги 3-те јајца, а потоа додадете ги 5-те белки. Изматете ги јајцата и зачинете ги со сол и црн пипер по вкус.
Загрејте го маслото во голема нелеплива тава на средна топлина. Додадете ги јајцата и веднаш намалете ја топлината на минимум. Промешајте за да се изматат јајцата, навалувајќи ја тавата за да се распоредат во рамномерен слој.
Штом јајцата веќе не течат, наредете ги бриселските зелје на едната страна од омлетот и растурете ги печурките преку нив. Додадете го кељот и одозгора посипете ги цилинтрото и копарот. Покријте ги сите билки со закуски со алги и одозгора со спанаќ.
Покријте ја тавата и варете на најмал можен оган 5 минути.
Преклопете го омлетот на половина и потоа исечете го на 4 дела. Украсете ја секоја порција со неколку парчиња авокадо и малку масло од тартуфи, доколку го користите. Послужете веднаш.
Здравствени придобивки од состојките
Густа со суперхрана, овој градинарски омлет користи состојки кои обезбедуваат многу здравствени придобивки:

Кељ и спанаќ: и двата супер зеленчук се преполни со хранливи материи и се здрави за срцето лиснати зеленчуци. Спанаќот го подобрува здравјето на очите, помага во намалување на крвниот притисок и помага во спречување на рак. Кељот е богат со витамини К и Ц и флавоноиди.


Бриселско зелје: Овој растителен зеленчук е богат со витамини, минерали и антиканцерогени својства.
Јајца: Преполни со протеини, јајцата исто така обезбедуваат добра доза на многу витамини, вклучувајќи витамин А за здравјето на очите, витамин Б12 за здравјето на нервите и крвните клетки, витамин Е како антиоксиданс, фолати и лутеин.


Екстра девственото маслиново масло: ова масло за здраво срце е основна во медитеранската исхрана, која нашироко се смета за една од најдобрите диети за целокупно здравје.

Печурки: Со многу антиоксиданси за зајакнување на вашиот имунолошки систем и калиум за намалување на крвниот притисок, печурките се богат со хранливи материи и вкусен избор.
Цилантро: Природен силен антиоксиданс, цилантро е добар извор на железо, магнезиум и манган.


Авокадо: Добар извор на здрави мононезаситени масти, авокадото помага да се заситите, обезбедувајќи влакна плус калиум и витамини А, Д, Е и К.
Информации за исхрана (по порција)
4 порции
Големина на сервирање = 1 парче

Калории: 248
Масти: 18 гр
Заситени масти: 3 гр
Холестерол: 123 mg
Влакна: 6 гр
Протеини: 14 гр
Јаглехидрати: 12 g
Натриум: 120 mg