Јадете карфиол и исчистете го организмот од токсини

Карфиолот му припаѓа на семејството зелки и важи за еден од најлековитите зеленчуци. Многу истражувања покажаа дека е одличен во борбата против ракот на дојката, дебелото црево, белите дробови, јајниците и ракот на мочниот меур.

Карфиолот е омилен зеленчук и на нутриционистите, а во современите рецепти делува како одлична замена за ориз, па дури и за тестенини. Освен што има загарантирано место во кујната, карфиолот изобилува и со низа здравствени придобивки.

Карфиолот е нискокалоричен, во 100 г карфиол има само 25 калории

Ве држи сити подолго време и ја регулира столицата

Поради високата содржина на влакна, карфиолот ве држи долго време сити, а притоа ја регулира столицата.

Антиканцерогени својства

Свежиот зеленчук докажано го намалува ризикот од одредени видови на рак, а во тоа особено добри се покажаа членовите на семејството зелки. Карфиолот е вистинска ризница на антиоксиданти и хранливи материи кои го стимулираат исфрлањето на токсините, а богат е и со глукозинолат, кој содржи сулфур, еден од главните „борци“ против клетките на ракот.

Здравје на коските

Карфиолот е преполн со витамин Ц, манган и витамин К, кој во комбинација со калциум ги зајакнува коските. Затоа се препорачува да се внесува заедно со некои други намирници богати со калциум, како што се млечни производи и зелен лиснат зеленчук.

 

Една шолја суров карфиол содржи:    Количина:       Корисен за:

Влакна                                                     2 g                      Варење

Протеини                                                 2 g          Обновување на мускулите

Јагленихидрати                                        5 g                       Енергија

Калиум                                                    320 mg     Го регулира нивото на                                                                                        течности во организмот

Калциум                                                  24 mg         Коски

Витамин Ц                                               51 mg         Имунолошки систем

Витамин К                                               15 µg         Учествува во нормалното                                                                                    згрутчување на крвта