Како да ги излечите сувите, испукани пети, велат дерматолозите

Сувата кожа не е ограничена само на лицето - таа може да влијае и на други делови од телото, па се до вашите стапала. Сувите, иритирани потпетици, на пример, можат да создадат непријатни пукнатини и длабоки, болни исеченици или пукнатини. Иако тие можат да се влошат во зима поради пониските нивоа на влажност, постојат неколку други фактори кои можат да придонесат за суви потпетици, вклучително и топли тушеви и груби сапуни кои ја компромитираат вашата природна бариера на кожата,

Сувата кожа не е ограничена само на лицето – таа може да влијае и на други делови од телото, па се до вашите стапала. Сувите, иритирани потпетици, на пример, можат да создадат непријатни пукнатини и длабоки, болни исеченици или пукнатини. Иако тие можат да се влошат во зима поради пониските нивоа на влажност, постојат неколку други фактори кои можат да придонесат за суви потпетици, вклучително и топли тушеви и груби сапуни кои ја компромитираат вашата природна бариера на кожата.

Разговаравме со дерматолози овластени од одборот за да добиеме повеќе информации за тоа што предизвикува суви, испукани пети и најдобрите начини за нивно лекување. Ги истакнавме и омилените третмани на нашите експерти за купување.

Според нашите експерти, клучот за лекување на пукнатините е да се ексфолира, да се навлажнува и да се избегнуваат долги, топли тушеви и груби мириси. Подолу, ги истакнавме нивните клучни упатства за тоа што да се земе предвид кога купувате локални третмани.

Побарајте навлажнувачки состојки, вклучувајќи вазелин, глицерин, керамиди, хијалуронска киселина и колоидна овесна каша, кои можат да помогнат да се врати бариерата на вашата кожа и да се заклучи влагата, според дерматолозите.
Обрнете внимание на пилинг средствата кои помагаат да се ослободи од вишокот на сува кожа како амониум лактат, салицилна киселина и уреа.

Избегнувајте мириси или груби сапуни, кои можат да ја разбијат природната бариера за влага на вашата кожа. Наместо тоа, користете сапуни и миење без мирис и навлажнувачки.

Што се испукани петици?
Испуканата петица е чест проблем со стапалата. Тоа се случува кога сува, густа кожа на дното на вашите потпетици пука и се дели.

Во повеќето случаи, ако пукнатините се мали, тоа е само непријатност и може да биде непривлечно за гледање, но ако не се лекува и пукнатините на петицата станат подлабоки, може да биде болно да се оди и може да се зарази.

Причини и фактори на ризик
Постојат неколку фази на развој на испукана петица. Првиот знак е формирање на сува, тврда кожа околу петицата – тие се нарекуваат калуси. Како што одите и вршите поголем притисок врз областа, масните перничиња под вашите потпетици се шират, што предизвикува овие калуси да почнат да развиваат мали пукнатини.

Други фактори кои можат да предизвикаат испукани пети вклучуваат:

Да се биде на нозе долго време, особено на тврди подови
Цврсти обувки без поддршка, како сандали со отворен грб, чевли и танга
Одење наоколу боси бидејќи тоа не дава поддршка за вашите стапала
Дебелината
Долго, топло туширање
Хронични состојби како дијабетес
Со текот на времето, пукнатините ќе станат подлабоки и може да почнат да крварат. Во тешки случаи, пукнатините може да доведат до инфекција, а ако сте дијабетичар, испуканите пети може да доведат до улцерации на дијабетична нога.

Симптоми
Како и физичкиот изглед на сува и испукана кожа на вашите потпетици, може да ги почувствувате и следниве симптоми:

Болка и непријатност, особено додека стоите
Чешање во областа
Крварење од пукнатините
Ронлива кожа
Може да има топлина, црвенило и оток ако има инфекција

Третман
Како обично ја третирате сува кожа? Навлажнувате!

Ако вашата состојба е мала, започнете со навлажнување на вашите потпетици 2-3 пати на ден за да помогнете во ублажување на симптомите. Можете да користите пемза пред навлажнување, за да ја отстраните тврдата, мртва кожа што може да спречи ефикасно да потоне навлажнувачот.

По една недела општа нега на стапалата, доколку симптомите продолжат, можеби е време да се консултирате со некој од нашите педијатри.

Педијатрите може да препорачаат или да администрираат комбинација од следниве третмани:

Механички дебридман на густите калуси/пукнатини со помош на сечило за скалпел за да се намали количината на наталожена кожа.
Дермален мелем за нозе за потхранување и хидратација на кожата. Ова е слично на навлажнувачот, но користи уреа, дополнителна состојка која значително ја зголемува ефикасноста.
Соодветни обувки што ги амортизираат влошките на петите
Ремени за стапалото и глуждот за поставување на завои/преврски околу петицата за да се намали движењето на кожата
Можеме да извршиме и проценка на притисокот и да ја искористиме таквата технологија за да го одредиме количеството притисок што го доживува вашата петица кога одите. Потоа можеме да го намалиме притисокот за да избегнеме создавање на калус.

Што може да се случи ако ги игнорирам испуканите пети?
Продолжена болка и непријатност, што резултира со поредовни третмани за дебридман
Пукнатините може да се продлабочат што резултира со болка и крварење
Може да развиете инфекција бидејќи длабоките пукнатини станаа отворена рана – ова се нарекува целулитис
Ако сте дијабетичар, длабоките пукнатини може да доведат до чир на дијабетична нога.


Превенција
Постојат голем број на пристапи што можете да ги преземете за да спречите да добиете испукани пети.

Користете густа хидратантна крема, како што е навлажнувач со висока содржина на уреа, за да ги навлажнете вашите потпетици и стапала (не меѓу прстите) секојдневно за да ја одржувате кожата хидрирана и мазна.
Секојдневно проверувајте ги стапалата за да внимавате на какви било рани знаци дека може да се појават пукнатини.
Носете соодветни и потпорни обувки кога е можно, што не поттикнува да се развие сува кожа – избегнувајте танга, боси нозе или сандали со отворен грб.
Носете чорапи и чорапи со добар квалитет кога е можно.
Избегнувајте да стоите долго време.
Пијте многу вода за да останете хидрирани.