Како да се борите против ќелавоста на природен начин-5 урбани митови за растење на косата

Нормално е да изгубите до сто влакна на ден. Сепак, повлекувањето на линијата на косата или истенчувањето на косата може да биде симптом на опаѓање на косата кај жените. Сакате да дознаете ефикасен начин за повторно растење на вашата коса?

Нормално е да изгубите до сто влакна на ден. Сепак, повлекувањето на линијата на косата или истенчувањето на косата може да биде симптом на опаѓање на косата кај жените. Сакате да дознаете ефикасен начин за повторно растење на вашата коса?

Според истражувањата, речиси 40% од жените доживуваат опаѓање на косата кај жените до 50-годишна возраст. Може да има неколку причини за губење на косата како наследни состојби, тироидна жлезда, бременост, инфекција на скалпот, нездрава исхрана и тесни фризури. Најдобро е да се консултирате со дерматолог за да ја утврдите основната причина за опаѓање на косата. Можете да пробате неколку домашни лекови за опаѓање и повторен раст на косата заедно со вашиот третман за опаѓање на косата дома.

Што е опаѓање на косата?
Како што веќе беше наведено погоре, неколку паднати прамени на подот, перницата или крпата не се ништо за грижа. Меѓутоа, ако видите премногу паднати прамени коса со недели или кој било друг симптом, како што се опаѓање на косата или ќелавост, можеби ќе се соочите со губење на косата. Во медицински термини се нарекува алопеција. Според Школата за јавно здравје на Харвард, ќелавоста и проретчувањето на косата се сметаат за губење на косата.

Според истражувањата, следниве се некои од најчестите симптоми на губење на косата:

Проретчена коса на врвот на главата, особено околу круната
Ќелави точки на главата
Вишок опаѓање на косата
Повлекување на линијата на косата
Премногу влакна на вашата рака кога ќе ги поминете прстите низ вашата коса

Што е ќелавост со женски модел?
Според Индискиот журнал за дерматологија, женската ќелавост или губење на косата со женски модел е медицинска состојба која предизвикува опаѓање на косата, проретчување на косата и ќелави точки кај жените. Тоа е една од најчестите причини за губење на косата кај жените. Ќелавоста на женскиот модел влијае на густината на косата на круната и фронталната линија на косата.

Постарите жени имаат поголема веројатност да покажат симптоми на женска ќелавост. Сепак, тоа може да влијае и на адолесцентите. Ќелавоста кај жените обично се јавува поради нерамнотежа на андрогените и естрогенските хормони во телото.

Алопеција и женска ќелавост често се користат наизменично за да се опише губењето на косата. Следниве се трите фази на женска ќелавост:

Фаза I. Жените обично доживуваат проретчување на косата, особено на нивната круна, и мало опаѓање на косата на нивната средна линија. Тоа е честа појава кај младите жени.
Во фаза II, разделбата на средната линија станува широка и е лесно видлива. Исто така, многу кратки и тенки влакна се видливи на скалпот.
Фаза III доведува до намалена густина на косата низ целиот скалп. Во оваа фаза, на круната е видлива голема ќелава точка. Жените обично ја доживуваат оваа фаза на женска ќелавост по менопаузата.

Совет за природно обновување на косата за 3 недели
Губењето на косата се јавува кога циклусот на раст на косата се забавува и вишокот влакна на косата. Затоа, исто така, неопходно е да се фокусирате на растот на косата и да преземете превентивни мерки за губење на косата. Еве неколку природни лекови кои можат да помогнат брзо да се обнови косата:

1. Масло од пеперминт
Локалната примена на маслото од пеперминт на ќелави дамки може да помогне природно да расте косата. Според истражувањата, есенцијалното масло од нане може да предизвика фаза на анаген или раст на косата. Тоа резултира со побрз раст на косата без никакви штетни несакани ефекти врз телото. Маслото од нане обично почнува да покажува знаци на раст на косата за две недели.

Можете да измешате неколку капки есенцијално масло од пеперминт со масло за носење како кокосово или бадемово масло. Нанесете го на скалпот двапати неделно за да видите побрз раст на косата.

2. Масло од рузмарин
Друго есенцијално масло со докажани придобивки за раст на косата е маслото од рузмарин. Според истражувањата, маслото од рузмарин е поефикасно во лекувањето на андрогена алопеција од миноксидилот. Студијата сугерира дека луѓето кои користат лосион со масло од рузмарин на скалпот два пати на ден забележуваат значителен раст на косата и намалено опаѓање на косата. Маслото од рузмарин можете да го направите дома со додавање на листови од рузмарин во маслото за носач.

 
3. Сок од кромид
Сокот од кромид е древен домашен лек за опаѓање и повторен раст на косата и за намалување на ќелавите точки. Според истражувањата, сокот од кромид содржи голема количина на сулфур, наречен и минерал за убавина кој ја поттикнува циркулацијата на крвта во скалпот и регенерацијата на фоликулите на косата. Сулфурот исто така помага во намалување на воспалението и го намалува опаѓањето на косата поради инфекции на скалпот.

Покрај тоа, сокот од кромид е исто така богат со хранливи материи како магнезиум, калиум, фолна киселина и витамин Ц, кои се неопходни за раст на косата.

4. Кокосово масло
Локалната примена на кокосово масло на скалпот е уште еден ефикасен домашен лек за опаѓање на косата и поттикнување на раст на косата. Според истражувањата, кокосовото масло има афинитет

Маслото за коса може да навлезе длабоко во вратилото на косата. Кокосовото масло го спречува губењето на протеините од косата и оттука го стимулира растот на косата. Можете да нанесете кокосово масло и да го оставите да делува неколку часа пред да ја измиете косата, или можете да го чувате и преку ноќ.

5. Масажа на скалпот
Нежното масирање на скалпот 10-15 минути дневно исто така може да го подобри растот на косата. Според една студија, луѓето кои нежно го масирале скалпот секојдневно 11-20 минути забележале значителен раст на косата и намалено опаѓање на косата. Масажата на косата ја зголемува циркулацијата на крвта кон скалпот што ги прави фоликулите на косата здрави.

6. Гел од алое вера
Според истражувањата, локалното нанесување на гел од алое вера на скалпот може да го стимулира растот на косата и да го намали опаѓањето на косата. Содржи ензими кои го штитат скалпот од инфекции. Можете да нанесете свеж гел од алое вера на вашиот скалп или да пробате разни маски за лице како мед и алое вера или лимон и алое вера.

7. Лисја од кари
Друг популарен природен лек кој го поттикнува растот на косата се листовите кари. Според истражувањата, листовите од кари се богати со бета-каротен и протеини. Го поттикнува растот на косата и го намалува опаѓањето на косата. Листовите од кари содржат и големи количини на амино киселини кои ги зајакнуваат влакната на косата.

Можете да направите маски за коса од лисја од кари или масло за коса дома. Нанесете го двапати на скалпот еднаш или двапати неделно за да видите значителни резултати.

Факти Vs. Митови поврзани со опаѓање на косата
Исто како и секоја друга состојба, постојат неколку митови за губење на косата. Ајде да видиме некои значајни факти наспроти митови поврзани со губење на косата:

1. Мит:- Шампоните можат да го третираат опаѓањето на косата
Факт: – Шампоните против опаѓање се многу чести на пазарот, но тие се неефикасни во лекувањето на акутно опаѓање на косата. Сепак, медикаментозните шампони можат да бидат корисни за намалување на опаѓањето на косата ако чувствувате губење на косата поради инфекција на скалпот.

2. Мит: – Честото миење на косата може да предизвика губење на косата
Факт: – Иако многу прамени излегуваат додека ја миете косата, миењето на косата со шампон нема директна врска со опаѓањето на косата. Влакненцата на косата што паѓаат при туширање се обично слаби и би излегле дури и без миење на косата.

3. Мит: – Честото шишање го поттикнува растот на косата
Факт: – Сигурно често ви велеле да се шишате на секои неколку месеци за побрзо повторно растење. Вистината е дека кратењето на косата не влијае на растот или дебелината на косата. Бидејќи растот на косата се јавува во корените, сечењето на груби краеви нема да влијае на губењето на косата.

4. Мит:- Опаѓањето на косата се јавува само во старост
Факт: – Ќелавоста кај жените е почеста за време на староста. Сепак, опаѓањето на косата може да се случи во која било фаза од животот, дури и за време на адолесценцијата, поради генетски состојби, хормонална нерамнотежа или инфекции на скалпот.

5. Мит:- Директната сончева светлина предизвикува опаѓање на косата
Факт: – Директната сончева светлина не предизвикува оштетување на фоликулите на косата. Всушност, косата делува како штит за заштита на вашиот скалп од директна сончева светлина.