Како црниот чај е корисен за вашето здравје

Флавоноидите во црниот чај се добри за вашето здравје, помагајќи во спречување на мозочни удари и срцеви заболувања Постојат добри причини зошто црниот чај е еден од најпопуларните пијалоци во светот, втор по водата. Смирувачко е да се напиете шолја топол чај. И нема ништо како една чаша ладен чај за да го направи летен ден поподнослив. Црниот чај има и многу здравствени придобивки.

Флавоноидите во црниот чај се добри за вашето здравје, помагајќи во спречување на мозочни удари и срцеви заболувања
Постојат добри причини зошто црниот чај е еден од најпопуларните пијалоци во светот, втор по водата. Смирувачко е да се напиете шолја топол чај. И нема ништо како една чаша ладен чај за да го направи летен ден поподнослив. Црниот чај има и многу здравствени придобивки.

Дали црниот чај е добар за вас?
Пиењето чај датира од третиот век. И да, вашите предци знаеле што прават кога ги крчкале листовите од црн чај на оган. „Црниот чај е богат со флавоноиди“, вели регистрираната диететичарка Кајла Коп, РД, ЛД. „Овие растителни хемикалии се добри за вас“.

Здравствени придобивки од црниот чај
Црниот, зелениот, улонг и белиот чај потекнуваат од растението Camellia sinensis. Овие чаеви се разликуваат од билните чаеви, кои се направени од сушени билки, зачини или лисја од други растенија. Без разлика дали претпочитате традиционален црн чај или нешто различно, сите чаеви можат да бидат здрави.

Коп споделува три здравствени придобивки од пиењето црн чај.

1. Се бори против воспаленија и болести
Црниот чај е преполн со флавоноиди (еден вид полифенол). Овие растителни хемикалии делуваат како антиоксиданти за да се минимизира штетата од слободните радикали. „Вашето тело создава слободни радикали, еден вид молекула, како одговор на нормалната функција на клетките. Слободните радикали влегуваат во вашето тело и од околината“, објаснува Коп. „Овие нестабилни молекули можат да се наталожат во клетките и да ги оштетат“. Оштетувањето на клетките може да предизвика хронично воспаление кое придонесува за срцеви заболувања, рак и други состојби. Антиоксидансите „соработуваат“ со слободните радикали и ги држат под контрола.

Антиоксидансите се исто така важни за здрав имунолошки систем. Вашиот имунолошки систем му помага на вашето тело да се бори против вируси, бактерии и инфекции.

2. Го подобрува кардиоваскуларното здравје
Теафлавините, еден вид флавоноиди, му даваат на црниот чај темна боја. Една студија покажа дека теафлавините можат да помогнат во намалувањето на нивото на холестерол со намалување на количината на холестерол што го апсорбира вашиот дигестивен систем.

Црниот чај е исто така богат со флаванол (вид на флавоноид) наречен кверцетин. Друга студија покажа дека луѓето кои имале диета богата со кверцетин и други флаваноли имале помали шанси да доживеат мозочен удар.

Флаванолите може да го подобрат кардиоваскуларното здравје со тоа што ги одржуваат крвните садови отворени и флексибилни. Ова ги објаснува и резултатите од друга студија која покажа како пиењето три шолји црн чај секој ден во текот на шест месеци може да помогне во контролата на крвниот притисок.

Во САД, чајот е најчест извор на флаваноли. Можете да ги добиете и со јадење повеќе кромид и јаболка. Во Англија, каде попладневниот чај е традиција, истражувачите откриле дека луѓето кои пијат најмалку две шолји чај секој ден имаат помали шанси да умрат од срцеви заболувања или мозочен удар отколку оние што не пијат чај.

3. Ве восхитува
Чаша црн чај од 8 унца има околу 47 милиграми кофеин. „Кофеинот е стимуланс, кој е корисен ако ви треба повеќе енергија за да го поминете денот“, вели Коп. Но, премногу кофеин – особено блиску до спиење – може да го отежне заспивањето. Коп, исто така, препорачува да избегнувате кофеин ако имате висок крвен притисок.

Можете исто така да станете зависни од кофеин, поради што може да имате главоболки или да се чувствувате чудно кога не ја земате вашата дневна чаша (или чаши). Бидејќи црниот чај има околу половина од кофеинот од кафето, може да биде добра опција ако се обидувате да го намалите кофеинот.

Поради стимулирачките ефекти на кофеинот, луѓето кои се бремени или дојат треба да го ограничат внесот на кофеин на не повеќе од 200 милиграми дневно. И експертите препорачуваат децата под 12 години да немаат кофеин.

Потенцијални здравствени ризици од црниот чај
Иако црниот чај е генерално безбеден за пиење, некои луѓе можеби ќе треба да го ограничат или избегнуваат поради потенцијални здравствени ризици. Во некои случаи, црниот чај може да го зголеми ризикот од:

Камења во бубрезите
Луѓето склони кон бубрежни камења или изложени на ризик за хронично бубрежно заболување можеби ќе треба да внимаваат колку чај пијат поради високите нивоа на оксалати во црниот чај. Оваа органска киселина ги поврзува минералите, како што е калциумот, што може да предизвика формирање на камења во бубрезите.

Рак на хранопроводникот
Една студија покажа дека редовното пиење три или повеќе шолји топол чај (над 140 степени целзиусови или 60 степени Целзиусови) може да ја оштети слузницата на хранопроводникот (вашата цевка за храна). Оваа штета го зголемува ризикот од рак на хранопроводникот.

Колку црн чај треба да пиете?
Се чини дека три е магичната бројка кога станува збор за тоа колку шолји чај треба да се пие секој ден за добро здравје. За да добиете антиоксидантни придобивки, придржувајте се до црниот, зелениот, улонг или белиот чај направен од растението Camellia sinensis. Можете да пробате и комбуха, ферментиран црн чај кој содржи пробиотици.

Билните чаеви нудат различни придобивки, како камилица за спиење, ѓумбир за вознемирени стомаци и пеперминт за назална конгестија и настинки. Чајот од хибискус има и неколку здравствени придобивки.

Дали треба да додадете млеко или мед во црниот чај?
Без разлика дали ви се допаѓа чајот на мраз или на пареа (запомнете, не е премногу топол!), посветете се на додатоците како млеко, шеќер и мед. „Премногу шеќер во вашата исхрана може да го зголеми ризикот од дебелина, дијабетес, висок крвен притисок и срцеви заболувања“, предупредува Коп.

Прскање млеко во вашиот чај додава мал број калории (и, во зависност од типот на млечни производи, малку маснотии). Уште поважно, истражувањата покажуваат дека млекото го намалува нивото на антиоксиданси во чајот. „Се чини дека флавоноидите се врзуваат за протеините во млекото, намалувајќи ги заштитните придобивки од антиоксидансите“, додава таа.

Се чини дека обезмастеното млеко најмногу го намалува нивото на антиоксиданси во чајот. Значи, ако мора да додадете млеко, одлучете се за цели или со намалени маснотии. Или обидете се со алтернатива на млеко со пониско протеин, како бадемово или овесно млеко. Ако отсекогаш сте пиеле црн чај, продолжете да уживате во тие здрави чаши антиоксиданси. А ако не сте биле, сега имате нов, здрав и освежителен пијалок кој треба да го додадете во вашата исхрана.