Кимот како лек за воспаление на крајници

Добиениот напиток пијте го на секои 30 минути по една лажица. За само два часа болката ќе почне да се намалува и дишењето ќе стане полесно. По

Ова се препорачува за сите кои често боледуваат од воспаление на грлото и крајниците.

РЕЦЕПТ

80гр мелен ким прелијте ги 200мл вода и варете 15 минути. Сместа што ќе ја добиете треба да биде густа и растеглива, да наликува на талог од кафе.

Процедете и додадете 50мл вода па оставете повторно да зоврие. Кога ќе ја тргнете од оган, додадете една лажица коњак или вињак и тоа е се.

Добиениот напиток пијте го на секои 30 минути по една лажица. За само два часа болката ќе почне да се намалува и дишењето ќе стане полесно. По четири часа завршете со плакнење на устата со овој напиток. Ако имате потешко воспаление, пијте го напитокот подолго време во текот на денот.