Кинеска диета: Симнете повеќе од 5 кг за една недела (мени)

Со намален внес на калории и доста течности може да се симнат пет килограми за една недела

Кинеската исхрана доведува до губење на тежината заради фактот дека го ограничува внесот на дневни калории на 800 до 1 000. Освен тоа менито содржи доста течности: минерална вода, зелен чај и свежи овошни сокови. Овие напитоци ќе го исчистат телото од наталожените штетни материи и ќе го заштитат со неопходните витамини и антиоксиданти. Друга карактеристика на кинеската исхрана е дека се состои од познати производи: во неа нема егзотични јадења. Во рок од една недела вашата исхрана ќе опфати свеж зеленчук, овошје, ориз, ’ржан леб и риба. Ваквиот режим на исхрана е погоден само за потполно здрави луѓе, па затоа пред да ја смените комплетно исхраната консултирајте се со вашиот лекар.

За време на диетата од исхраната морате да ги елиминирате слатките и производите од брашно, животински масти, алкохол и кафе. Исто така, неопходно е да се намали внесот на сол и зачини.  

 

Предлог мени:

Ден 1:

Појадок: 150 г свежа зелка, 200 мл минерална вода;

Ручек: 4 лажици варен ориз, 150 г салата од рендан морков и маслиново масло, 200 мл минерална вода;

Вечера: 150 г варена риба, мало парче ’ржан леб, неколку листа зелена салата, 200 мл зелен чај;

Ден 2:

Појадок: 150 г салата од морков со маслиново масло, 1 тост ’ржан леб, 200 мл минерална вода;

Ручек: 200 г салата од морков, зелка, зелена салата, целер, парче ’ржан леб, 200 мл свежо цеден сок од јаболка без шеќер;

Вечера: 100 г варен ориз, листови зелена салата, пола грејпфрут, 200 мл минерална вода;

Ден 3:

Појадок: 200 г салата од јаболка, круши, портокали, банани, 200 мл свежо цеден сок од портокали без шеќер;

Ручек: 250 г варен аспарагус, 150 г зелка салата со сок од лимон, парче ’ржан леб, 200 мл минерална вода;

Вечера: 250 г динстани печурки (без масло), 1 мал варен компир, 200 мл минерална вода;

Ден 4:

Појадок: јаболка, портокали, тост од ’ржан леб, 200 мл свежо цеден сок од портокал без шеќер;

Ручек: 300 г варен аспарагус со ориз и босилок, 1 јаболко, парче ’ржан леб, 200 мл минерална вода;

Вечера: 200 г варена риба, 2 мали варени компири, парче ’ржан леб, 200 мл зелен чај;

Ден 5:

Појадок: 150 г оризова каша варена во вода, 200 мл минерална вода;

Ручек: 200 г салата од бела зелка, парче ’ржан леб, 200 мл минерална вода;

Вечера: 100 г варен ориз, листови зелена салата, пола грејпфрут, 200 мл минерална вода.