Киноа, ориз, леќа… одличен избор за чистење на дебелото црево

Обидете се во својата исхрана што повеќе да ги имате следниве намирници:

Исхраната е важна за нормално функционирање на целиот организам, а намирниците и нивниот избор имаат клучна улога и во празнењето на дебелото црево. За да си помогнете внимавајте што внесувате за време на оброците.

Киноа и кафеав ориз

Житарките од цели зрна се богати со растителни влакна, лесно поминуваат низ дигестивниот систем и го прочистуваат дебелото црево.

Карфиол, брокула, прокељ

Овие зеленчуци се богати со растителни влакна и помагаат храната лесно да поминува низ целиот дигестивен систем и да не се лепи премногу за ресичките на дебелото црево.

Грав и леќа

Луѓето кои во својата исхрана редовно имаат мешунки, особено грав и леќа, имаат и до 35 отсто помалку шанси да заболат од рак на дебелото црево.

Чиа семе

Две полни лажици чиа семе дневно задоволуваат 40 проценти од потребите за растителни влакна, кои помагаат во чистењето на токсините од организмот.

Ореви

Оревите содржат омега-3 масни киселини и затоа се клучни во прочистувањето на дебелото црево, но во одржувањето на здравјето на дигестивниот систем.Што да избегнувате?

Преработени месни производи, особено сланината и виршлите. Треба да внимавате и на внесот на алкохол – или целосно исфрлете или сведете го на минимум.