Кисели краставички-многу витамини, но и многу сол

„Една голема кисела краставица има повеќе од две третини од идеалното количество натриум што возрасен човек треба да го има во текот на еден ден“ „ако имате висок крвен притисок или кардиоваскуларни или срцеви проблеми, тогаш киселите краставички не се најдобриот избор. Тоа е поради нивото на натриум“.

Киселите краставици имаат малку маснотии и калории, но обично имаат многу натриум
Кога готвите, ниту еден хамбургер или виршла не е комплетен без кисели краставички. На некои луѓе им се допаѓа лутото крцкање на краставичките. Други претпочитаат навестување на сладост на вкусот на кисели краставички.

Нема сомнение дека сите овие кисели краставички имаат одличен вкус. Но, дали тие се добри за вас? Не секогаш, верувале или не.

Дали кисели краставички се здрави?
Сè зависи од тоа какви кисели краставички јадете и дали имате какви било претходно постоечки здравствени состојби.

Позитивната страна е што киселите краставици – кои се направени од краставици – генерално се нискокалорична храна со малку маснотии. Тие се исто така извор на влакна, како и витамини А и К. И, како и секој зеленчук и овошје, тие имаат антиоксиданси.

Но, диететичарот Девон Пирт, RD, MHSc, BASc, вели дека киселите краставички можеби не се најдобрата опција за секого. Слатките краставички, на пример, можат да бидат богати со шеќер, додека киселите краставици со копар се многу, многу богати со натриум.

„Една голема кисела краставица има повеќе од две третини од идеалното количество натриум што возрасен човек треба да го има во текот на еден ден“, вели Пирт. „Ако имате висок крвен притисок или кардиоваскуларни или срцеви проблеми, тогаш киселите краставички не се најдобриот избор. Тоа е поради нивото на натриум“.

Ферментирани кисели краставички наспроти обични кисели краставички
Начинот на кој се прават киселите краставички диктира и колку се здрави.

Ферментација
Ферментацијата е еден од начините на зачувување. Киселите краставички направени преку ферментација имаат дополнителни здравствени придобивки во споредба со неферментираните кисели краставички. „Ако се ферментирани, тие се добар извор на пробиотици“, забележува Пирт. „Проботиците имаат навистина солидни здравствени придобивки, како што се добри за вашиот мозок и добри за здравјето на цревата“.

Ферментираните кисели краставички се пакуваат во херметички тегли со саламура со само сол и вода, а потоа се оставаат да отстојат на собна температура подолг временски период. Хемиската реакција која се јавува помеѓу бактериите и природните шеќери во храната создава млечна киселина, која ги одржува киселите краставички посвежи подолго време.

Неферментација
Но, не сите кисели краставички подлежат на ферментација. Општо земено, Пирт вели дека киселите краставички купени во продавница не се ферментирани. Наместо тоа, киселите краставички што ги гледате во самопослуга се прават преку процес наречен мариноване со свежо пакување.

„Повеќето кисели краставички од самопослуга имаат додадено оцет и зачини во саламурата“, продолжува таа. „Тоа им го дава нивниот кисел, лут вкус. Затоа тие често се нарекуваат „оцетни кисели краставички“ или понекогаш „брзи кисели краставички““.

Ферментацијата дели некои паралели со маринирање, на пример, и двата процеса користат саламура од вода и сол – иако тие се различни.

Кисела храна е кисела затоа што е натопена во кисела саламура користејќи оцет. Ферментираната храна е кисела поради хемиската реакција помеѓу природниот шеќер во храната и бактериите, кои произведуваат здрави пробиотици.

Киселината датира од античко време како начин на зачувување на храната. На пример, можеби имате кисели култури што сте ги собрале во текот на летото за да ги јадете во долгите, студени зимски месеци. „Рокот на траење на кисела храна е навистина долг“, објаснува Пирт. „Курсевата храна ќе трае до една година кога ќе се постапува правилно“.
Можете да киселите храна дома, за да ги зачувате сезонските производи што ги купувате или одгледувате и уживајте во зима. Дури и ако не ферментирате зеленчук или овошје, можете да експериментирате со зачини, билки и вкусови или да ја контролирате количината на сол во киселите краставички. Како бонус, бидејќи не готвите зеленчук или овошје, тие ги задржуваат здравите антиоксиданси.

Здравствени придобивки од кисели краставички
Ферментираните кисели краставички се добар извор на пробиотици. Пробиотиците го штитат вашиот цревен микробиом или бактериите во цревата, вели Пирт. „Имањето здрави цревни бактерии може да ги минимизира симптомите на нервозно црево. И може да ни помогне да ја вариме храната и да ги апсорбираме хранливите материи“.

Здравиот биом на цревата е исто така поврзан со подобро здравје на мозокот. „Дури почнуваме да гледаме поврзаност помеѓу повисоките нивоа на пробиотици и пониските нивоа на депресија и анксиозност“, вели Пирт. „Значи, секогаш кога можете да имате повеќе пробиотици е добро – а во случај на кисели краставички, тоа го добиваме ако се ферментирани“.

Дури и ако киселите краставички не се ферментираат, тие нудат здравствени придобивки – сепак, тие се краставици! На пример, тие се ниски во калории и масти и тие се добар извор на:

Антиоксиданси: Овие моќни хемикалии може да ги заштитат вашите клетки од слободните радикали или молекули поврзани со рак, срцеви заболувања и други болести.
Влакна: Влакната нудат повеќе здравствени придобивки, вклучително и помагање на отпадните производи да се движат низ вашиот систем.
Витамин А: „Криселите краставици се добри извори на бета каротен, кој го претвораме во витамин А“, вели Пирт. „Ова е моќен антиоксиданс добар за видот и здравјето на клетките воопшто“.
Витамин К: Овој витамин е важен за здравјето на срцето.

Можеби изненадувачки, се смета дека и сокот од кисели краставички нуди одредени здравствени придобивки сам по себе.

Дали сите кисели краставички се создаваат подеднакво?
Во однос на здравствените придобивки, одговорот е не. „Ферментираните кисели краставички се дефинитивно нутритивно супериорни“, вели Пирт. „И потоа надвор од тоа, би барал сорти што имаат помалку сол и помалку шеќер“.

Кисели краставички од копар наспроти слатки кисели краставички
Киселите краставици од копар се богати со натриум. Но, слатките кисели краставички се исто така богати со натриум, како и повисоко во шеќер.
Кисела зеленчук
Киселиот зеленчук е вообичаена закуска, не мал дел поради вкусниот. „Процесот на мариноване дава различни вкусови“, вели Пирт. „И така, има многу различни намирници што се кисела бидејќи на луѓето им се допаѓа вкусот“.

Можете да киселите речиси сè, во зависност од текстурата, вклучувајќи зеленчук, овошје, јајца, па дури и месо и риба.

Кисела јајца
Киселите јајца се популарни во некои делови од светот, а како ужина или предјадење во баровите и пабовите. Тие се направени со пакување на варени јајца во стаклени тегли и додавање на саламура за киселење. Понекогаш, додадениот сок од репка им дава на јајцата светло розова нијанса и лут вкус на репка.

Јајцата се богати со хранливи материи, но содржат форма на холестерол наречен холестерол во исхраната. Сепак, повеќето луѓе кои се здрави можат да уживаат во една или две јајца, три или четири пати неделно, без значително влијание врз нивото на холестерол.

Но, постапете со малку претпазливост пред да јадете кисела јајце. Некои места го пробиваат јајцето со чепкалка за заби, така што аромата за кисели краставички навлегува во јајцето. Оваа практика е опасна бидејќи може да внесе ботулински токсин, кој може да предизвика сериозна болест предизвикана од ботулизам. Најдобро е да избегнувате кисели јајца што се прават на овој начин.

Кисело цвекло
Цвеклото е зеленчук, исто како и краставиците. Со други зборови, процесот на нивно закиселување е ист, а истата загриженост за нивото на натриум се применува и овде.

Дали можете да јадете кисели краставички секој ден?
Дневната потрошувачка на кисели краставички зависи од тоа каков е остатокот од вашата исхрана.

„Ако сте некој кој не јаде многу преработена храна, брза храна или храна купена од продавница, или ако главно јадете врз база на диета со многу малку сол, тогаш секојдневното јадење кисели краставички може да биде во ред“, вели Пирт. .

Меѓутоа, ако вообичаено јадете храна со поголема сол, тогаш џвакањето кисели краставички брзо ќе ве стави над препорачаниот дневен внес на натриум.

Кога ги разгледувате киселите краставички како закуска, треба да го земете предвид и вашето целокупно здравје. „Ако крвниот притисок е проблем или ако во вашето семејство има срцеви заболувања, ова не е добар избор за вас“, додава Пирт. „Но, ако сте здрава личност – вашиот крвен притисок е добар, немате проблеми со здравјето на срцето и следите минимално обработена диета – тогаш мислам дека можете да уживате во кисели краставички.

Дали јадењето кисели краставички е добро за слабеење?
Киселите краставици не се нужно суперхрана која ќе ви помогне да изгубите тежина. „Ниту една храна нема да ве натера да изгубите тежина“, нагласува Пирт.

Но, ако барате нискокалорична закуска, киселите краставички се квалификуваат, под претпоставка дека вашето здравје ги дозволува. „Во принцип, ако ги намалувате калориите, киселите краставички се добра опција“, вели таа. „Сепак, ако сте некој кој има проблеми со срцето, тогаш најдобро е да изберете нешто друго“.

Избор на вистинската кисела краставица за вас
Некои сорти на кисели краставички имаат поголема содржина на сол од другите. Ако споредувате две различни сорти или брендови, погледнете ја процентот на дневна вредност (DV) на етикетата за исхрана и изберете ја онаа со помала содржина на натриум.

„Општо земено, процентот на дневна вредност што е 5% или помалку е ниска“, вели Пирт. „Ако е 15% или повисока дневна вредност за натриум, тоа се смета за високо. А некои кисели краставички од копар по порција може да бидат 50% од препорачаната дневна вредност за натриум или повеќе“.

Ако одлучите да се препуштите на кисели краставички, внимавајте што друго планирате да јадете.

„За да биде полна закуска, би предложил да ги комбинирате киселите краставички со малку протеини, како грст ореви или мало парче сирење“, вели Пирт. „Протеинот ќе помогне таа многу нискокалорична храна да биде малку позаситена. И ако уживате во кисели краставички, тогаш треба да внимавате на внесот на сол до крајот на денот“.

Киселите краставички се вкусен и разновиден гарнир кој го прави подобро речиси сè што јадете. Само не претерувајте со натрупување кисели краставички. Како и кај многу видови храна, умереноста е клучна.