Намирници кои се погрешен избор за појадок

Квасецот, особено ако се консумира наутро, може да го иритира желудникот и да предизвика силна надуеност и пречки при варењето на храната.

Многу луѓе не знаат дека погрешниот избор за појадок може сериозно да му наштети на телото, како и кои намирници не треба се внесуваат на празен желудник.

Еве кои пет намирници треба да се избегнуваат како прв дневен оброк.

Домат

Доматот е полн со витамини и антиоксиданти. Меѓутоа, ако јадете само домат за појадок, во комбинација со желудочната киселина, може да предизвика силни болки во желудникот.

Цитрусни плодови

Лимон, портокал, грејфрут, мандарини и други цитрусни плодови се одличен извор на витамин Ц. Меѓутоа, киселината која ја содржат, може да ја нападне слузокожата и поради малите рани од киселината може да предизвика болки во устата и хранопроводот.

Тесто со квасец

 Значи, наутро обидете се да избегнете пецива и лиснато тесто.

Краставици

Воопшто треба да се избегнува свеж зеленчук како прв оброк. Киселините и надуеноста се особено силни по консумирање на краставици на празен желудник.

Јогурт

Тој ни носи многу важни млечни бактерии на млечната киселина кои се добри за цревната флора. Но, ако се консумира на празен желудник, тие добри киселини ќе ги “изеде“ желудочната киселина.