Кои семиња треба да ги консумирате на дневна основа?

Постојат бројни здравствени придобивки од редовната употреба на лененото семе и семето од коноп во исхраната

Семињата се фантастични како здрава закуска која лесно може лесно да ја сомелете и да ја додадете во некој сос. Тие се одличен додаток на слатки и солени јадења и вреден извор на квалитетни масти и минерали. Еве кои две семиња треба да ги консумирате на дневна основа.

Семе од коноп

Семето од коноп го стимулира губењето на тежината, го намалува лошиот холестерол, го регулира крвниот притисок и ја зголемува енергијата. Богато е со протеини, масти и јаглени хидрати, и го снабдува организмот со витамини и со добри масни киселини. Семето од коноп се препорачува за консумација и како превенција од рак.

Ленено семе

Лененото семе е богато со хранливи материи како што се омега-3 масни киселини кои имаат силни антиоксидантни својства и диетални влакна. Тие дејствуваат превентивно на појавата на рак, срцеви заболувања и остеопороза. Во прилог на хранливите материи, лененото семе содржи и витамин Б, витамин Ц и Е, калциум, железо, магнезиум и др. Го забрзува метаболизмот и е добро за сите оние кои сакаат да го изгубат вишокот на килограми.