Коприва и мед – моќна комбинација која лекува мигрена, анемија, црн дроб, несоница …

За лековитоста на медот е пишувано и зборувано многу, но дали знаете дека во комбинација со копривата се добива многу потентен и моќен лек.

Копривата е најдобар прочистувач на крвта и најдобра лековита билка за подобрување на крвта, има позитивно влијание врз панкреасот и го намалува шеќерот во крвта. Исто така, лекува болести и воспаленија на уринарниот тракт. Важи за одличен одличен диуретик, средство кое спречува анемија, а особено се препорачува нејзино консумирање во пролет. Листот на копривата е одличен извор на витамините – А, Б, Д, Е и К, минералите – калциум, манган, железо, калиум, цинк, магнезиум и бакар, како и ензими, хлорофно сил. Медот, пак, од дамнина е користен и како храна и како лек. Секојдневната употреба ќе го зајакне вашиот имунитет, ќе ве заштити од вируси и бактерии, како и слободни радикали. Затоа не се сомневајте во оваа комбинација од мед и корпива – само две лажички дневно се сосема доволни и се одлична превенција за многу болести. Затоа не чекајте да дојде болеста.

Потребни состојки за мед од копиви:

– 1 кг лист од коприва
– 2 лимони
– 2 јаболка
– 500 г мед или нерафиниран шеќер
– желатин или пектин

Начин на приготвување: Измешајте ги копривите и јаболката. Состојките заедно со два лимона ставете ги во блендер и миксајте додека не добиете хомогена смеса. Потоа додадете го медот и желатинот, во зависност од тежината и упатството кое е наведено на амбалажата.