КОЖНИ БОЛЕСТИ-здравствен проблем кој се повеќе зема замав

Кожните заболувања се состојби кои влијаат на вашата кожа. Овие болести може да предизвикаат осип, воспаление, чешање или други промени на кожата. Некои кожни заболувања може да се генетски, додека факторите на животниот стил може да предизвикаат други. Третманот за кожни болести може да вклучува лекови, креми или масти или промени во животниот стил.

Кожните заболувања се состојби кои влијаат на вашата кожа. Овие болести може да предизвикаат осип, воспаление, чешање или други промени на кожата. Некои кожни заболувања може да се генетски, додека факторите на животниот стил може да предизвикаат други. Третманот за кожни болести може да вклучува лекови, креми или масти или промени во животниот стил.

Што се кожни болести?
Вашата кожа е големиот орган кој го покрива и штити вашето тело. Вашата кожа има многу функции. Работи на:

Разменува течности и спречува дехидрација.
Ви помага да чувствувате температура или болка.
Ве чува од бактериите, вирусите и другите причини за инфекција.
Ја стабилизира температурата на вашето тело.
Синтетизира (создава) витамин Д како одговор на изложување на сонце.


Кожните болести ги вклучуваат сите состојби кои ја затнуваат, иритираат или воспалуваат вашата кожа. Често, кожните заболувања предизвикуваат осип или други промени во изгледот на вашата кожа.

Кои се најчестите типови на кожни болести?
Некои кожни болести се мали. Други предизвикуваат тешки симптоми. Некои од најчестите кожни болести вклучуваат:

Акни, блокирани фоликули на кожата кои доведуваат до маснотии, бактерии и мртва кожа натрупување во вашите пори.
Алопеција ареата, губење на косата во мали делови.
Атопичен дерматитис (егзема), сува, чешање на кожата што доведува до оток, пукање или лушпест.
Псоријаза, лушпеста кожа која може да отече или да се чувствува жешко.
Рејно феномен, периодично намален проток на крв во вашите прсти, прсти или други делови од телото, што предизвикува вкочанетост или промена на бојата на кожата.
Розацеа, зацрвенета, густа кожа и мозолчиња, обично на лицето.
Рак на кожата, неконтролиран раст на абнормални клетки на кожата.
Витилиго, дамки на кожата кои губат пигмент.

Кои се некои видови на ретки кожни болести?
Многу ретки кожни болести се генетски, што значи дека ги наследувате. Некои ретки кожни болести вклучуваат:

Actinic prurigo (AP), осип со чешање како одговор на изложување на сонце.
Аргирија, промени во бојата на кожата поради акумулација на сребро во вашето тело.
Хромхидроза, обоена пот.
Epidermolysis bullosa, пореметување на сврзното ткиво кое предизвикува кревка кожа која лесно се појавува меурчиња и кине.
Арлекин ихтиоза, дебели, тврди дамки или плочи на кожата кои се присутни при раѓање.
Ламеларна ихтиоза, восочен слој на кожата што се испушта во првите неколку недели од животот, откривајќи лушпеста, црвена кожа.
осип на потколениците кои можат да прераснат во чирови (рани).


СИМПТОМИ И ПРИЧИНИ
Што предизвикува кожни болести?
Одредени фактори на животниот стил може да доведат до развој на кожна болест. Основните здравствени состојби може да влијаат и на вашата кожа. Вообичаени причини за кожни болести вклучуваат:

Бактерии заробени во вашите пори или фоликулите на косата.
Состојби кои влијаат на вашата тироида, бубрезите или имунолошкиот систем.
Контакт со еколошки предизвикувачи, како што се алергени или кожа на друго лице.
Генетика
Габа или паразити кои живеат на вашата кожа.
Лекови, како што се оние кои третираат воспалителна болест на цревата (IBD).
Вируси.
Дијабетес.
Сонцето.

Кои се симптомите на кожни болести?
Симптомите на кожни болести значително варираат, во зависност од тоа каква состојба имате. Промените на кожата не се секогаш поради кожни болести. На пример, може да добиете плускавци од носење тесни чевли. Меѓутоа, кога промените на кожата се појавуваат без позната причина, тие може да бидат поврзани со основната состојба.

Општо земено, кожните болести може да предизвикаат:

Обезбојани дамки на кожата (абнормална пигментација).
Сува кожа.
Отворени рани, лезии или чиреви.
Лупење на кожата.
Осип, можеби со чешање или болка.
Црвени, бели или испакнатини исполнети со гној.
Лушпеста или груба кожа.

Како се дијагностицира кожна болест?
Честопати, давателот на здравствена заштита може да дијагностицира кожна болест со визуелно испитување на вашата кожа. Ако гледањето на вашата кожа не дава јасни одговори, вашиот добавувач може да користи тестови како што се:

Биопсија, отстранување на мало парче кожа за испитување под микроскоп.
Култура, земање примерок од кожа за тестирање на бактерии, габи или вируси.
Тест за лепенка на кожата, со примена на мали количини на супстанции за тестирање за алергиски реакции.
Испитување на црно светло (тест на дрво), користејќи ултравиолетова (УВ) светлина за појасно да се види пигментот на вашата кожа.
Дијаскопија, притискање на лизгачот на микроскоп на кожна фластера за да се види дали кожата ја менува бојата.
Дермоскопија, со помош на рачен уред наречен дерматоскоп за дијагностицирање на кожни лезии.
Tzanck тест, испитување на течноста од блистер за да се провери дали има херпес симплекс или херпес зостер.

Како се лекуваат кожните заболувања?
Многу кожни болести реагираат добро на третманот. Во зависност од состојбата, дерматолог (доктор специјализиран за кожа) или друг давател на здравствена заштита може да препорача:

Антибиотици.
Антихистаминици.
Ласерско обновување на кожата.
Медицински креми, масти или гелови.
Навлажнувачи.
Орални лекови (се земаат преку уста).
Стероидни апчиња, креми или инјекции.
Хируршки процедури.


Можете исто така да ги намалите симптомите на кожни состојби со правење промени во животниот стил:

Избегнувајте или ограничете одредени видови храна, како што се шеќер или млечни производи, доколку тоа го предложи вашиот лекар.
Управувајте со стресот.
Практикувајте добра хигиена, вклучително и соодветна нега на кожата.
Избегнувајте прекумерна употреба на алкохол и пушење.

Како можам да спречам кожни болести?
Некои кожни болести не се спречуваат. На пример, не постои начин да се промени вашата генетика или да се спречи автоимуно нарушување.

Можете да преземете чекори за да избегнете заразни или заразни кожни болести. Може да спречите заразни кожни болести или да ги намалите нивните симптоми ако:

Избегнувајте споделување прибор, лични предмети или козметика.
Дезинфицирајте ги предметите што ги користите на јавни места, како што е опремата за вежбање.
Пијте многу вода и јадете хранлива исхрана.
Ограничете го контактот со надразнувачи или груби хемикалии.
Спијте седум до осум часа навечер.
Користете заштита од сонце за да спречите изгореници и други оштетувања од сонце.
Редовно мијте ги рацете со сапун и вода.

Дали кожните болести обично се враќаат по третманот?
Многу кожни заболувања се хронични (долготрајни). Третманот може да ги намали симптомите, но можеби ќе треба да продолжите со лекови или други третмани за да ги спречите симптомите.

Некои кожни заболувања исчезнуваат без третман. Може да имате и периоди на ремисија (месеци или години без симптоми).


Што друго да го прашам мојот лекар?
Можеби ќе сакате да го прашате вашиот давател на здравствена заштита:

Која е најверојатната причина за оваа состојба на кожата?
Кои промени во животниот стил можат да ги намалат симптомите?
Дали треба да земам лекови?
Дали има некои несакани ефекти од третманот?
Ако изберам да не се лекувам, дали состојбата ќе се влоши?

Кожните болести ги вклучуваат сите состојби кои ја иритираат, затнуваат или оштетуваат вашата кожа, како и ракот на кожата. Може да наследите кожна состојба или да развиете кожна болест. Многу кожни болести предизвикуваат чешање, сува кожа или осип. Честопати, можете да ги контролирате овие симптоми со лекови, соодветна нега на кожата и промени во животниот стил. Сепак, третманот може да ги намали симптомите, па дури и да ги држи подалеку со месеци. Многу кожни заболувања никогаш не исчезнуваат целосно. Исто така, не заборавајте да ја проверите вашата кожа за какви било промени, вклучително и нови или незаздравувачки дамки или промени во бенките. Повеќето карциноми на кожата може да се излечат ако се дијагностицираат и третираат рано.