Кромидот не е само за скара и салати, помага и при забоболка

Експертите велат дека кромидот може да има неверојатен ефект на вашите заби, односно делува како природен лек. Погледнете на кој начин може да ви помогне!

Секој сака кромид во салатите, сосовите и, се разбира, со скарата, но дали знаете кои здравствени својства всушност ги содржи? Не само што е добар за здравјето, кромидот може да се користи на многу начини како природен лек.

Можеби не сте знаеле, но кромидот е одличен лек за забни проблеми. Може да излекува забоболка, но и многу други проблеми кои можат да се јават.  

Ставете парче кромид во устата, ако имате забоболка и болката ќе помине. Само треба да го држите да отстои неколку минути врз забот и болката ќе се ублажи брзо. Причината за ова е мошне едноставна – кромидот има антисептички и антивоспалителни својства. Штом ќе го гризнете кромидот и кога тој ќе ги пушти своите сокови во вашата уста, почнува борбата против бактериите и воспаленијата. Ова ја намалува инфекцијата и болката.


Кромидот не е единствениот сојузник во борбата против забоболката:

Маслото од каранфилче е проверен лек со традиција кој помага при забни проблеми и проблеми во устата. Само е потребно да натопите вата со масло од каранфилче заедно со малку маслиново или кокосово масло и да го ставите на болно место. Болката ќе исчезне за неколку минути. Каранфилчето е природен аналгетик и прави местото да почне да се здрвува.

Ставете краставица на болното место и ќе почувствувате олеснување на болниот заб.

И топла ќесичка од чај може да помогне во смирувањето на болката, но и да се намали отокот.

Исечете ѓумбир на ситни парчиња. Џвакајте ги и држете ги на болното место (заб) некое време. Болката ќе се намали.