Куркума или ѓумбир- што е поздраво?

Здравствените благодати на ѓумбирот и куркумата се одамна познати, но се советува да не се земаат истовремено

Што е поздраво за вашиот организам од овие два фантастични зачини? Зависи од индивидуалните потреби на секој човек.

Ѓумбирот содржи магнезиум, витамин Ц, витамин Б6, калциум, цинк, фосфор, железо, бакар, додека куркумата во својот состав има витамин Б6, калиум, железо, витамин Ц, калциум, магнезиум.

Куркумата има повеќе железо од ѓумбирот, што е одлично за луѓе кои имаат низок хемоглобин и проблеми со метаболизмот. Ѓумбирот, пак, помага за подобра апсорпција на витамините и минералите, што е битно за слаби коски и анемија, ги отстранува симптомите на настинка, старечки пеги, ја зајакнува кожата, го намалува воспалението на зглобовите, болките во мускулите, мачнина… Куркумата го зајакнува имунитетот и помага при настинки, ги ублажува акните и другите заболувања на кожата, го поттикнува зараснувањето на рани, го намалува нивото на шеќерот и лошиот холестерол во крвта, помага во борбата против вишокот килограми, го прочистува црниот дроб, го нормализира менструалниот циклус…

И двата зачина треба да бидат присутни во вашата исхрана, но индивидуалните потреби на организмот се оние кои диктираат кога и кој зачин да се употреби. Постојат бројни совети дека не треба да се земаат истовремено.