Лековити својства на ловоровиот лист

Ловоровиот лист е полн со витамини и минерали. Витамините А и Ц ги има најмногу, а од минерали, ловорот го крие железото, калциумот и магнезиумот.

Ловоровиот лист е билка која има голема моќ. Ова се само неколку примери на неговата добра страна кои ќе ве поттикнат да го користите ловоровиот лист во секојдневната исхрана. Ако никако поинаку, тогаш барем како зачин.

Ловоровиот лист е полн со витамини и минерали. Витамините А и Ц ги има најмногу, а од минерали, ловорот го крие железото, калциумот и магнезиумот. Мирисот на ловоровиот лист ги одбива инсектите, па се користи како средство за борба против молци, пајаци и останати инсекти. Смирува инфекции и помага во работата на органите за варење.

Сите тајни на ловоровиот лист

  • Поттикнува добро расположение;
  • Го регулира варењето на храната;
  • Го намалува ризикот од појава на кардиоваскуларни болести.

Масло од ловор

За јакнење на имунитетот најефикасно е ловоровото масло, а посебно се препорачува за ослободување од стресот. Има силно изрзено дејство кај големи болки по грчеви во мускулите.

Поттикнува циркулација на крвта и на лимфата;

Одлично средство за превенција на грип и останати вирусни инфекции;

Смирува главоболка, а одлично е и како помош при напад на мигрена;

Ги смирува болните вени.

Ловоровиот лист често се применува и во козметиката. Додадете го во кремите, лосионите, како и во шампоните за масна кожа на коса, бидејќи го поттикнува нејзиното растење.

Ловоровиот лист против кашлица

Лековитите својства на чајот од ловор се покажуваат кај дијабетичарите, а ако ве мачи бронхитис или кашлица еве како ќе подготвите чај од ловоров лист:

  • 50 г шеќер;
  • 10 ловорови листа;
  • половина литар вода.

Подгответе го чајот на вообичаен начин и пијте го два до три пати на ден, додека не ви се подобри состојбата.