Ленено семе и вода – природен ботокс за лицето и вратот

Мешавината од ленено семе и вода помага кај седум проблеми со кожата.

Тајната е во лененото семе, кое со своите лековити својства допринесува за подобрување на поткожното ткиво, ги подмладува масните клетки и го враќа младиот изглед во делот околу образите, во сензитивните делови на кожата околу очите, каде кожата е најтенка и е склона на брчки.

Наутро, ставете лажичка ленено семе во чинија и прелијте го со една третина шолја зовриена жешка вода. Убаво мешајте неколку минути и потоа покријте ја чинијата со хартиена салвета и оставете да отстои до вечер. Исцедете ја мешавината. Користете ја гелната водена маса, што ја создало лененото семе. Нанесете ја на исчистено лице и врат со помош на стапче за чистење уши. Кога маската ќе се исуши, нанесете повторно. Оваа процедура повторете ја пет пати. Потоа, со млака вода исчистете го лицето.

ЕФЕКТИ

  • Ја тонизира, подига и затегнува кожата
  • Ги намалува широките пори
  • Ја хидрира кожата
  • Прави пилинг на кожата
  • Го намалува вишокот себум на масната кожа
  • Помага во спречување на појавата на акни и ги отстранува мозолчињата од лицето
  • Го забавува создавањето брчки и го елиминира создавањето на тенки линии на лицето, бидејќи има својство интензивно да го забави стареењето