Летото е тука-ова се најчестите болести во лето и совети како да ги избегнете

Летото е тука и со зголемувањето на температурата, не само неподносливата температура може да ви наштети, туку и да донесе низа болести. Во Индија, летото е најтоплата сезона во една година со март и јуни обично најтопло време. Топлината е нешто што влијае на целото тело, вклучувајќи ја кожата, очите и гастричниот систем. Жешката топлина и немилосрдната сувост со себе носат честа летна болест доколку не се преземат мерки на претпазливост. Еве некои од најчестите болести во лето и совети како да ги избегнувате.

Летото е тука и со зголемувањето на температурата, не само неподносливата температура може да ви наштети, туку и да донесе низа болести. Во Индија, летото е најтоплата сезона во една година со март и јуни обично најтопло време. Топлината е нешто што влијае на целото тело, вклучувајќи ја кожата, очите и гастричниот систем. Жешката топлина и немилосрдната сувост со себе носат честа летна болест доколку не се преземат мерки на претпазливост. Еве некои од најчестите болести во лето и совети како да ги избегнувате.

1. Топлотен удар:
Топлотниот удар или хипертермијата е честа летна болест која е резултат на долготрајно изложување на високи температури.
На него му претходат знаци на топлотна исцрпеност како главоболки, вртоглавица и слабост и резултира со несвест, откажување на органите и на крајот смрт.
Еден совет за лекување на хипертермија е надворешно ладење на телото со помош на вода, ладен воздух или пакувања со мраз. Може да се користи и внатрешно ладење со испирање на желудникот или ректумот со студ.


2. Труење со храна:
Една од најчестите летни болести е труењето со храна кое е предизвикано од конзумирање на контаминирана храна или вода. Топлото и влажно време обезбедува плодна средина за раст на бактерии што доведува до контаминација на храната.
Се шири од бактерии, вируси, токсини и хемикалии кои по влегувањето во човечкото тело предизвикуваат појава на стомачна болка, гадење, дијареа или повраќање.
Суровото месо, храната што се продава на отворено од продавачите покрај патишта и контаминираната вода се вообичаени носители на микроби кои предизвикуваат болести.


3. Дехидрација:
Ова е еден од најчестите проблеми што се јавуваат во лето кога внесот на вода не ја компензира загубата на вода.
Во текот на летото, ние губиме многу вода и соли во форма на пот без да знаеме. Ова треба да се надополни за нормално функционирање на телото.


4. Заушки:
Друга честа болест во лето е заушки. Тоа е исклучително заразна вирусна болест. Познато е дека се јавува главно кај деца за време на врвот на летото.
Може да се пренесе кога заразено лице кива или кашла во соседните луѓе.
Тоа влијае на паротидната жлезда пред ушите предизвикувајќи силен оток, болка и треска.


5. Сипаници:
Една од најчестите летни болести. Вообичаени симптоми вклучуваат красти, плускавци, чешање на кожата, црвенило, висока температура, губење на апетит и главоболка.


6. Настинка-летна вироза
Оваа честа летна болест е заразна респираторна инфекција предизвикана од вирус. Нејзините првични симптоми вклучуваат висока температура, кашлица, течење на носот, болки во грлото и црвени очи. Овие симптоми подоцна преминуваат во осип од сипаници, треска, кашлица, течење на носот и ситни бели дамки во устата.
Осипите се забележуваат околу линијата на косата и лицето во повеќето случаи.


7. Тифус:
Тоа е водено заболување кое се пренесува преку орофекалниот пат.
Нејзините вообичаени симптоми вклучуваат висока температура, замор, слабост, абдоминална болка, главоболка и губење на апетит.


8. Изгореници од сонце:
Изгорениците се предизвикани од ултравиолетовите (УВ) зраци од сонцето кои ги оштетуваат клетките на вашата кожа.
Прекумерната изложеност на штетното ултравиолетово зрачење од сонцето може да доведе до болни осип на кожата.


9. Топлински осип:
Тоа е црвен или розов осип кој обично се наоѓа на делови од телото кои се покриени со облека.
Тоа се случува за време на топли влажни услови и е најчеста кај децата.
Топлотниот осип се развива кога каналите за пот се блокираат и отекуваат, изгледаат како точки или ситни мозолчиња на кожата. Често предизвикува непријатност и чешање.

10. Други водени болести:
Неколку други чести летни болести вклучуваат дијареа, дизентерија, колера и се најчестите болести кои се пренесуваат преку вода.
Неколку совети како да избегнете вообичаени летни болести?
Пијте многу вода и зголемете го внесот на течности како кокосова вода, матеница и вода со лимон, и дома и додека патувате за да се хидрирате. Погрижете се да пиете најмалку 10-12 чаши вода цел ден.
Носете широка облека со светли бои бидејќи облеката со темна боја апсорбира повеќе топлина, а тесната облека не дозволува вашето тело да се поти. Одлучете се за лесни и впивачки материјали како памук.

Додека патувате или за време на активности на отворено, избегнувајте тешки вежби. Барајте сенка и одмор.
Никогаш не седете во автомобил изложен на жешкото сонце и не обидувајте се да го паркирате вашето возило под сенка.
Нанесете пакети со мраз и лекови против болки за удобност доколку имате изгореници предизвикани од сончевите зраци.
Измијте ги рацете правилно и следете ги општите хигиенски правила додека ракувате со храна. Измијте ги рацете пред да допрете или готвите која било храна за да спречите инфекции кои се пренесуваат преку храна и вода.
Измијте ги рацете секогаш кога ќе ја посетите бањата.
Не јадете недоволно зготвена и улична храна и избегнувајте да јадете надвор. Обидете се да јадете свежо овошје и зеленчук како лубеница, краставица, шеќерна трска и манго.
Чувајте ги прозорците затворени за време на сончевите часови како попладне за да не се заглави топлината во затворен простор.
За да избегнете болки во очите и понатамошно ширење на инфекцијата, исчистете ги правилно рацете, измијте ги и подмачкајте ги очите со чиста вода за да ја намалите болката.
За да избегнете болки во очите и понатамошно ширење на инфекцијата, исчистете ги правилно рацете, измијте ги и подмачкајте ги очите со чиста вода за да ја намалите болката.
Вакцинацијата со ММР (морбили, заушки, рубеола) е корисна против заразни болести. Ако вие или вашето дете не сте вакцинирани против овие 3 инфекции, вакцинацијата треба да се направи најрано.
Нанесете средство за заштита од комарци и избегнувајте места за размножување комарци.
Чувајте ја вашата кожа покриена и заштитена со нанесување крема за сончање со најмалку 15 заштитен фактор.
Вообичаените летни болести се јавуваат во текот на денот за да се избегне премногу изложување на сонце, особено од пладне до околу 15 часот, кога сончевите зраци се директно нормални.
Додека патувате или за активности на отворено, заштитете се од сончевата топлина со носење капа заедно со очила за сонце. Шапката и очилата за сонце ќе спречат штетните ултравиолетови зраци да ги погодат чувствителните области на вашето лице и ќе го одржат вашето лице свежо и без брчки.
Следете ги овие совети за да избегнете вообичаени летни болести и да имате плодно и безгрижно лето!