Лимон и ѓумбир против настинки

Совршено смути кои изобилува со витамини и минерали ќе ве заштити од пролетните настинки

Пролетта е период на прилагодување, кој носи многу предизвици за здравјето. Првото сонце не мами сѐ почесто времето да го поминуваме надвор, иако нашиот организам сѐ уште се буди од зимскиот сон и се привикнува на новите услови. Пролетните настинки не се невообичаени, па така треба да ги дочекаме подготвени. На организмот, по тешката зимска храна, сега му требаат лесни и освежителни пијалаци, кои ќе го наполнат со потребната енергија и доволно витамини и минерали.

Комбинацијата на лимон и ѓумбир е совршена за овој дел од годината. Едно смути на ден ќе ви го врати расположението и ќе ви го зајакне имунитетот и одбранбениот систем од вирусите виновни за пролетните настинки

Состојки:

  • сок од еден лимон
  • ѓумбир со големина од два сантиметри
  • сок од два портокали
  • лажица мед
  • половина чаша вода

Сите состојки се мешаат во блендер и се пие свежо