Лубеницата како лек! Ова се нејзините лековити својства

Лубеницата е полна со витамини и минерали. Го одржува телото хидрирано, а заради изобилството на витамини Ц и бета-каротен и исклучително е делотворна во превенцијата од болести на срцето и хронични воспалителни состојби.

Помага во одржувањето на енергијата на телото и како што ви е сигурно познато одлично освежува и е вистински избор во овие тропски денови.

Витамин А

Овој витамин е важен за заштита на здравјето на очите, а неговите својства помагаат во намалувањето на слободните радикали во телото.

Витамин Ц

Сите знаеме дека е потребен за јакнење на имунитетот, но витаминот Ц, исто така, ќе го забрза зараснувањето на раните, ќе го спречи оштетувањето на клетките, го подобрува здравјето на забите и непцата.

Витамин Б6

Витаминот Б6 е потребен за синтеза на серотонинот и норепифринот, кои се заслужни за доброто расположение.

Ликопен

И додека голем број луѓе мислат дека доматот е најдобар извор на ликопен, лубеницата го содржи во најголема концентрација, во однос на кое било друго овошје или зеленчук. Го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести и макуларна дегенерација.

Калиум

Ако не сте љубител на банани, калиумот можете да го побарате и во лубеницата. Помага во опоравувањето на мускулите, го подобрува функционирањето на мозокот и нивото на електролити го враќа во рамнотежа. Исто така, ќе помогне во намалувањето на крвниот притисок.

Аминокиселини

Содржи аминокиселини аргинин и цитрулин, потребни за одржувањето на артериите и севкупниот кардиоваскуларен систем, а исто така, ја подобруваат и циркулацијата.

Вода

Лубеницата содржи околу 92 отсто вода, што значи дека е одличен избор за хидратација. Содржи малку калории, па е вистински сојузник кога се во прашање диетите.