Мандарини – неколку причини зошто треба да се јадат секој ден

Кога купувате мандарини бирајте ги оние потешките бидејќи содржат повеќе вода и сок

Богати се со витамин Ц, го штитат имунитетот во сезоната на настинки, помагаат во одржување на витката линија и притоа се мошне вкусни. Се разбира, се работи за мандарините, а има повеќе причини зошто секојдневно треба да се консумираат.

Мандарини за витка линија

Како идеална намирница за зајакнување на имунитетот и витката линија се препорачува и мандарината која по составот е слична на портокалот: обилува со витамини Ц и А, фолна киселина и калиум, а тука се и витамините од Б групата, потоа калциумот, магнезиумот, цинкот, бакарот и железото.

Го намалуваат лошиот холестерол

Истражувањата покажале дека кората од мандарини содржи хранливи состојки кои делотворно го намалуваат „лошиот холестерол“.

Спречуваат дебелина

Научниците од Универзитетот Вестерн Онтарио откриле дека хранлива супстанца скриена во мандарините ја спречува дебелината, нуди заштита од дијабетес тип 2 и атеросклероза. Се работи за болести кои се одговорни за појава на срцев, но и мозочен удар.

Добри се и за кожата

Од манадарини миже да се направи и маска за лице за поздрав и поблескав изглед на кожата. Маската можете да ја користите два пати неделно ако имате масна кожа и еднаш неделно ако имате сува и нормална кожа.

Го поправаат расположението

Верувале или не, мандарините може да го поправат вашето расположение, тврдат од Клиниката Мајо. Мирисот од мандарина помага кај стрес, депресија.