Маски за лице: што се тие и што му прават на вашето лице

Легнете и опуштете се бидејќи специјалист за кожата ја чисти, ексфолира и хидрира вашата кожа. Ако никогаш не сте направиле маска за лице, можеби нема целосно да ја разберете желбата. Зошто ви треба некој друг да ви го мие лицето? Но, манипулациите на вашето лице се многу повеќе од тоа - и покрај тоа што се чувствуваат одлично, тие имаат огромни придобивки за вашата кожа.

Легнете и опуштете се бидејќи специјалист за кожата ја чисти, ексфолира и хидрира вашата кожа.
Ако никогаш не сте направиле маска за лице, можеби нема целосно да ја разберете желбата. Зошто ви треба некој друг да ви го мие лицето? Но, манипулациите на вашето лице се многу повеќе од тоа – и покрај тоа што се чувствуваат одлично, тие имаат огромни придобивки за вашата кожа.

„Има толку многу придобивки од примањето третмани за кожа и добар режим за нега на кожата“, вели естетичарот Аманда Канаан. „Естетичарите се интензивно обучени за различни типови и состојби на кожа, а нашата цел е секогаш да откриеме како да ја направиме вашата кожа да изгледа најдобро“.

Таа ги објаснува основите на лицето, плус некои од дополнителните третмани кои понекогаш се нудат заедно со нив.

Што е тоа маска за лице?
Маска за лице е неинвазивен третман за кожа кој вклучува чистење, навлажнување, пилинг и други елементи кои се прилагодени на вашиот специфичен тип и потреби на кожа. Лицето го вршат лиценцирани професионалци за нега на кожа, како што се естетичарите, и тие се наменети за:

Решете ги вашите грижи за кожата.
Промовирајте го целокупното здравје на кожата.
Ќе ви помогне да се опуштите.

„Лицето е како голем пијалок вода за вашата кожа“, вели Канаан. „По третманот, вашата кожа ќе изгледа здраво, хидрирано и сјајно.

Придобивките од правење на лицето
Дури и луѓето кои имаат чиста кожа можат да имаат корист од лицето – особено затоа што чистата кожа не секогаш е еднаква на здрава кожа. Лицето може да помогне во хидратација, обилна и заштита на вашата кожа на долги патеки.

„Правењето на овие третмани овозможува вашата кожа континуирано да се ексфолира, што помага да се појави нова кожа“, објаснува Канаан. Ова помага да се:

Намалете ја големината на вашите пори.
Намалете го производството на маснотии на вашата кожа.
Намалете ја хиперпигментацијата (темни дамки).
Помогнете да ја балансирате pH вредноста на вашата кожа.

„Третманите за нега на кожата, исто така, помагаат да се зголеми циркулацијата на крвта“, вели Канаан. „Добрата циркулација на крвта во кожата помага да се убијат бактериите и да се промовира повторното растење на клетките, што е многу важно за производството на колаген“.

Колагенот е вид на протеин кој и дава структура, сила и еластичност на вашата кожа. Меѓутоа, како што стареете, вашата кожа природно почнува да произведува помалку колаген, што може да доведе до брчки, опуштеност и други знаци на стареење.

Видови на маски за лицето
Ако некогаш сте погледнале мени со спа услуги и сте се чувствувале преоптоварени од сите различни видови третмани што ги нудат, веќе знаете дека постојат различни видови на третмани за лице и сите видови додатоци за избор. Како треба да знаеш што е што?!

Стандардна  маска за лице
Вашето стандардно лице е сè само не основно! Тие обично вклучуваат:

Чистење за отстранување на шминка, нечистотија и други нечистотии.
Пилинг за отстранување на мртвите клетки на кожата од површината на вашата кожа.
Маска за кожа персонализирана за вашите грижи.
Навлажнувач за одржување на кожата хидрирана и еластична.
Лесна масажа на лицето и вратот.
Препораки за производи за целокупното здравје на кожата.
Парење на лицето за отворање на порите и омекнување на вашата кожа.
Екстракција на црни точки или бели точки.
Серуми и други третмани специјално избрани за вашата кожа.

„После маска за лицето, вашата кожа може да има малку розево обезбојување од масажа на лицето и стимулативни состојки“, вели Канаан, „но тоа е добра работа. Брзо ќе се смири во текот на денот.

Хидратална маска  за лице
„Ова е услуга три-во-едно која пилинг, екстрахира и внесува серуми во вашата кожа“, објаснува Канаан. Користи хемиски пилинг за ексфолијација на кожата и е насочен кон целокупното здравје и подмладување на кожата“.

Вашиот естетичар прави  маска за лицеl со помош на специјална, патентирана алатка слична на стапче, која работи како минијатурен вакуум. Тоа помага да се отворат порите за да можете да добиете подлабоко и поефикасно чистење. Оваа неинвазивна процедура за обновување на кожата вклучува:

Темелен пилинг.
Хемиски пилинг.
Екстракции.
Инфузија на антиоксиданси и хијалуронска киселина.

Можете исто така да додадете приспособени „бустери“ – дополнителни серуми препорачани од естетичарите кои можат да ги подобрат вкупните резултати на вашето лице.

„Користи механички пилинг со дијамантски врв и се справува со одредени проблеми на кожата како акни, брчки и сува кожа“, вели Канаан.

Додатоци за лице
Кој не сака бонус?! Во зависност од тоа каков вид на лице добивате и каде, можеби ќе можете да изберете од приспособени додатоци кои можат дополнително да ја подобрат вашата кожа.

Но, за да ги намалите трошоците, не чувствувајте притисок да ги натрупувате додатоците. „Тие се одлични ако и кога на вашата кожа и треба дополнително зајакнување, но не се неопходни секој пат“, забележува Канаан.

Маски за лице
Зборуваме за релаксирачки вид маски за лице, а не за оние со КОВИД! Повеќето стандардни фацијални производи вклучуваат некој тип на персонализирана маска, но можеби ќе имате можност да додадете уште една маска насочена кон анти-стареење, производство на колаген, задржување на влага или некоја друга специфична цел на кожата.

Дермаблејдинг
Овој безболен процес на микро-пилинг, познат и како дермапланинг, го отстранува горниот слој на вашиот епидермис.

„Ги отстранува нечистотијата, остатоците, мртвата кожа и површните влакна на лицето“, објаснува Канаан. „За возврат, ова помага да се осигураме дека секој производ или процедура што се користи веднаш потоа може да навлезе и апсорбира длабоко во кожата, што може да ги забрза вашите резултати“.

Рачни екстракции
Никогаш не треба сами да се вадите – но обучените провајдери имаат вештина и позадина безбедно да вршат екстракција на митесери (отворени пори затнати со маснотии и мртва кожа) и бели точки (затворени испакнатини полни со маснотии и мртва кожа).

Екстракциите понекогаш се вклучени во лицето, а понекогаш се претставени како додатоци. Можеби ќе можете да додадете екстракции од акни на грбот.

Хемиски пилинг
Хемискиот пилинг користи хемиски раствор за отстранување на слоевите на кожата и поттикнување на обновувањето на клетките.

„Постојат различни видови на пилинг, сите дизајнирани да прават различни работи за вашата кожа“, вели Канаан. „Каков вид ќе добиете ќе зависи од вашите специфични потреби и препораките на вашиот провајдер“.

Некои од киселините на лицето кои најчесто се користат при хемиски пилинг се:

Гликолна киселина, длабоко продирачка алфа-хидрокси киселина која помага во ексфолијација и зајакнување на производството на колаген.
Млечна киселина, која помага да се изедначи текстурата на кожата и е добар избор за чувствителна кожа.
Салицилна киселина, бета хидрокси киселина која ги отпушува порите со отстранување на мртвата кожа.

LED светлосна терапија
Како осветлување на расположението за вашето лице, терапијата со LED светло третира различни проблеми со кожата како акни и фини линии. Различни бои на светлина продираат во вашата кожа на различни длабочини и имаат различна употреба:

Црвената светлина може да го намали воспалението и да се бори со знаците на стареење.
Жолтата светлина може да ја намали хиперпигментацијата.
Сината светлина ги убива бактериите и го забрзува заздравувањето на акните.

Зошто може да избувнете по лицето
Дали некогаш сте слушнале за луѓе кои избувнуваат веднаш по лицето? Тоа се нарекува „чистење“ и има добро објаснување за тоа: тоа е начин на вашата кожа да се ослободи од нечистотијата, остатоците или бактериите што се кријат под неа. Добивањето на лицето го забрзува тој процес.

„Сето тоа излегува од под вашата кожа по третманот, поради брзиот обрт на клетките“, вели Канаан. „Нема да трае долго и треба да се смири една или две недели по третманот“.

Чистењето е особено вообичаено по вашето прво лице или кога ќе почнете да користите какви било нови производи, па ако сте почетник, всушност не е добра идеја да го направите лицето веднаш пред да присуствувате на некој голем настан достоен за фотографирање.

„Начинот да се избегне постојаното прочистување е следењето на лицето и одличната нега на кожата дома“, советува Канаан. „Колку повеќе ја третирате кожата, толку помалку ќе се заглавите во вашите пори и ќе предизвикате воспаление“.

Колку често треба да се става маска на лицето?
Фреквенцијата на вашите фацијали зависи од типот на кожни проблеми со кои се занимавате. Канаан вели дека секои четири до шест недели е идеално бидејќи се усогласува со природниот циклус на вашата кожа – околу 30 дена.

„Најдобро е да се остане на конзистентна рутина, особено ако има одредена грижа за кожата на која се занимаваме“, вели таа. „Тоа ќе гарантира дека ќе го добиете најдобриот резултат“.

Исто така, важно е добро да се грижите за вашата кожа помеѓу манипулациите на лицето за да можете да ги одржите резултатите и да продолжите да го подобрувате здравјето на вашата кожа. По вашето лице, вашиот естетичар ќе ви даде препораки за нега на кожата за да ви помогне подобро да ги разберете потребите на вашата кожа и како да се грижите за неа.

Откако подобро ќе се менаџираат проблемите со вашата кожа, а вашата кожа е блескава и просперитетна, вие и вашиот естетичар можете да ја преиспитате фреквенцијата со која ги резервирате вашите фацијали.

„На почетокот на вашето патување со кожата, останете на редовен режим“, препорачува Канаан, „но штом ќе постигнете резултати, можеби ќе можете да преминете на распоред фокусиран на одржување и да ги разграничите третманите“.

Дали вреди да се возбудите за нега на лицето?
Со еден збор: Да! „Постои одлична кожа, а потоа и одлично здравје на кожата“, појаснува Канаан. „Редовното чистење на лицето може да ви помогне да ги постигнете и двете.

Но, како и со секој третман за кожа и убавина, важно е да се одделат фактите од фикцијата.

Лицето обично не е покриено со осигурување, и во зависност од тоа каде одите, трошокот може брзо да се зголеми – особено затоа што е вообичаено бањите да ги продаваат своите услуги со високи барања.