Медицински џем од урми и суви сливи како лек против запек

Сите намирници се потполно природни, што го прави овој медициснки џем погоден е за сите возрасти.

Ако имате проблеми со нередовно празнење на цревата овој џем е дефинитивно нешто што треба да го внесете во секојдневната рутина. Сите намирници се потполно природни, што го прави овој медициснки џем погоден е за сите возрасти.


Состојки

  • 150гр урми содржат есенцијални минерали, витамини како што се тиамин, рибофлавин, нијацин, фолати, витамин А и витамин К и имаат лаксативно дејство.
  • 150 гр суви сливи. Сувите сливи имаат лакстивно дејство. Богати се со влакна и сорбитолом – вид на шеќер кој може да го консумираат и дијабетичари, бидејќи не предизвикува лачење на инсулин. Во цревата се преработува многу споро и доаѓа во дебелото црево најчесто на пола преработен, поради што ја омекнува столица.
  • 150мл зовирена вода

Подготовка: исецкајте ги урмите и сливите. Ставете ги во провриената вода и варете додека мешавината не згусне. Добиената количина е за 20 порции од 1 лажица. Земајте наутро на празен стомак по една голема лажица џем и со тоа ќе го зачестите празнењето на цревата.