МИКОЗА-инфекција на ноктите, потенцијално болен проблем

Микозата на ноктот најчесто се јавува кај постари луѓе, најмногу мажи и кај луѓе кои патат од слаба циркулација. Габата на ноктите на нозете се јавува речиси 10 пати почесто од габата на ноктите на рацете. Ноктите стануваат темни, немаат сјај и многу кршливи или скршени, може да почнат да се лупат и да имаат непријатен мирис. Ако забележите ситни бели или жолти дамки под ноктот, ова може да биде знак за инфекција и веднаш треба да се обратите кај вашиот лекар.

Габичките на ноктите е многу упорна и тешка состојба за лекување. Инфекцијата обично започнува како бела или жолта дамка под врвот на ноктот. Како што габата се шири подлабоко во ноктот, може да предизвика задебелување, промена на бојата и пукање на ноктите – естетски непривлечен и потенцијално болен проблем.

Микозата на ноктот најчесто се јавува кај постари луѓе, најмногу мажи и кај луѓе кои патат од слаба циркулација. Габата на ноктите на нозете се јавува речиси 10 пати почесто од габата на ноктите на рацете.

Ноктите стануваат темни, немаат сјај и многу кршливи или скршени, може да почнат да се лупат и да имаат непријатен мирис. Ако забележите ситни бели или жолти дамки под ноктот, ова може да биде знак за инфекција и веднаш треба да се обратите кај вашиот лекар.

Онихомикозата или микозата на ноктот се дијагностицира врз основа на изгледот и лабораториските наоди поврзани со одгледувањето на културата. Нелекуваната онихомикоза доведува до компликации како што се болка при одење и е постојан извор на инфекција.

Микозата на ноктите е најчесто честа и повторлива појава. Најголем проблем на лекувањето е недоволната пенетрација на антифунгални агенси во заразените слоеви на ноктот.

Ноктите стануваат темни, немаат сјај и многу кршливи или скршени, може да почнат да се лупат и да имаат непријатен мирис. Ако забележите ситни бели или жолти дамки под ноктот, ова може да биде знак за инфекција и веднаш треба да се обратите кај вашиот лекар.

Онихомикозата или микозата на ноктот се дијагностицира врз основа на изгледот и лабораториските наоди поврзани со одгледувањето на културата. Нелекуваната онихомикоза доведува до компликации како што се болка при одење и е постојан извор на инфекција.

Микозата на ноктите е најчесто честа и повторлива појава. Најголем проблем на лекувањето е недоволната пенетрација на антифунгални агенси во заразените слоеви на ноктот.

Габичните инфекции може да се спречат со:

Третман на габички за нокти со природни препарати

Во некои случаи, природните препарати може да се користат и за лекување на габички на ноктите, а најчесто се препорачуваат препаратите наведени подолу.

Масло од чајно дрво против габички на ноктите

Маслото од чајно дрво има антисептички и фунгицидни својства и е еден од најефикасните природни лекови против габите на ноктите. Ова масло се користи и за други инфекции на кожата.

Ако страдате од габа на ноктите, тријте ги листовите чај директно на погодената област и оставете да отстои десет минути. После тоа, користете четка за заби (онаа што веќе немате намера да ја користите) и нежно исчистете го зафатениот нокт.

Пред да го нанесете маслото, можете да го разредите со еднаква количина маслиново масло или масло од мајчина душица. Овој лек дава одлични резултати, особено на почетокот на инфекцијата.

Студијата од 2002 година покажува дека 50 отсто раствор на масло од чајно дрво помогнал да се залечи стапалото на спортистот во 64 отсто од случаите.

Масло од лаванда против габички за нокти

Маслото од лаванда има неколку испарливи соединенија и антисептички својства кои се борат против каква било инфекција и спречуваат иритација на кожата.

Измешајте еднаква количина есенцијално масло од лаванда и масло од чајно дрво и малку загрејте. Нанесете на ноктите и околината два до три пати на ден, по можност пред спиење. Облечете пар дебели волнени чорапи за да ја зголемите ефикасноста на овој лек.

Масло од диво оригано против габички на ноктите

Маслото од диво оригано има антисептички, антибактериски, антипаразитски, антивирусни и антигабични ефекти.

Ова е едно од најефикасните масла против габични инфекции и се нанесува со мешање на две капки масло од диво оригано со една кафена лажичка чисто маслиново масло. Треба да се нанесува на ноктите еднаш дневно три недели.

Иако многу луѓе го потврдуваат позитивното дејство на маслото од диво оригано против габите, потребни се повеќе научни истражувања за да се објасни клеточниот механизам на неговото дејство.

Масло од портокал против габички за нокти

Друг природен начин да се ослободите од габата на ноктите е маслото од портокал. Сите видови на ова масло имаат антигабични својства и затоа може да се користат на заразени нокти.

Нанесете го маслото со помош на капалка и оставете го да отстои најмалку еден час. Можете да го разредете маслото со масло за носење, како што е маслото од семки од грозје.

Имајќи предвид дека портокаловото масло може да предизвика алергиски реакции и може да има несакани ефекти, препорачливо е разреденото масло да се тестира на мала површина од кожата пред да се нанесе на заразеното место.

Покрај тоа што е антигабично, маслото од портокал има докажано антибактериско дејство.

Сода бикарбона против габа на ноктите

Измешајте половина чаша сода бикарбона, четири чаши топла вода, четвртина чаша пероксид и половина  горчлива сол. Добро измешајте и додадете четвртина шолја алкохолен оцет.

Прво натопете го ноктот неколку минути во алкохолен оцет, а потоа нанесете ја смесата. Покријте со завој и оставете ја смесата на ноктот.

Повторете ја постапката на секои десет часа четири недели. Ако секвенцата е редовна, габата на ноктите наскоро ќе исчезне.

Алкохолен оцет против габички за нокти

Алкохолниот оцет е една од најдобрите состојки што може да се користи во лекувањето на габите на ноктите. Измешајте алкохолен оцет со топла вода во сооднос 1:2 во корист на вода, потопете го заболениот прст и држете го вака 10 до 15 минути на ден.

Во случај на иритација на кожата, додадете повеќе вода во растворот и повторете ја постапката секој втор ден.

Многу е важно да се исуши погодената област по миењето, во спротивно габата може да се прошири. Механизмот на ограничување на растот на габите по употреба на алкохолен оцет не е докажан, а алкохолниот оцет не ги инхибира сите видови габи.

Лук против габа на ноктите

Лукот содржи алицин, кој има антигабични својства и може да помогне со габите на ноктите.

Измешајте масло од лук со еднаква количина алкохолен оцет. Нанесете ја смесата на ноктот и покријте ја со еластичен завој. Оваа мешавина може да ја забави активноста на габите за неколку часа.

Ако немате достапно масло од лук, можете да го направите сами со дробење две чешниња лук и додавање на две лажици маслиново масло. Оставете ја оваа смеса да отстои 24 часа пред нанесувањето.

Јаболков оцет против габички за нокти

Јаболковиот оцет е малку кисел по природа и може да го спречи ширењето на габата на ноктите. За овој лек, измешајте еднакви делови од јаболков оцет и вода. Потопете го прстот дневно по половина час, а потоа исушете го темелно.

Ако ја повторувате процедурата редовно неколку недели, многу брзо ќе забележите подобрување. Друга опција е пилинг против габи, кој можете да го направите со мешање на крупно мелено оризово брашно со неколку лажици јаболков оцет.

Нанесете ја оваа маса на заболениот нокт и нежно тријте ја областа. Овој пилинг ќе помогне да се отстранат мртвите клетки од кожата и да се одржи вашата кожа мека.

Антигабичното дејство на оцетот е забележано само при лична употреба, но механизмот на дејство не е научно докажан, а инхибицијата не е забележана во доволни случаи.

Микоза

 

Микозата на ноктот е крајно непријатна појава, освен што е многу очигледен естетски проблем, микозата на ноктите може да предизвика проблеми и при одење. На пример, калуси на прстите предизвикани од триење помеѓу стапалото и чевелот.

Покрај тоа, микозата на ноктите може да доведе до ширење на габите на околната кожа и петиците – тогаш проблемот станува многу потежок за лекување. Не заборавајте да го контактирате вашиот лекар при првото појавување на симптомите.