Млеко од банана – нова и здрава алтернатива

Овој продукт чудесно може да го замени традиционалното крајво млеко, обезбедувајќи му на организмот доволно калиум и витамин Б6.

Вистината е дека алтернативните млека стануваат се попопуларни. Тие можат да бидат направени од соја, бадеми, ориз, кокос…  Веќе постојат голем број на студии кои го поставуваат прашањето за придобивките од консумирањето свежо млеко со животински производ. Многумина тврдат дека човечкиот организам го произведува ензимот лактаза само до тригодишна возраст. Овој ензим е способен за разградување на млечниот шеќер лактоза. Неразградената лактоза, како и киселата средина создадена од млекото во цревата, го стимулира развојот на бактерии и ослободувањето на голем број токсини кои се шират низ сите системи во телото.

Бананите се познати како здрава храна чија консумација пред или по тренингот може да ви помогне да го надминете мускулниот замор. Покрај тоа, бананите се добар помошник при губење на вишокот килограми, го намалуваат крвниот притисок, ги зајакнуваат коските и забите.

 

Домашно млеко од банана

Потребно: една замрзната банана, една чаша вода, ¼ чаена лажичка цимет, малку морска сол.

Подготовка: Сите состојки измиксирајте ги во блендер додека не добиете хомогена смеса.

 

 

 

Млекото од банана има висока содржина на калиум, витамин Б6 и влакна. Исто така, нема да ве чини скапо да го направите и дома – најсигурниот начин да знаете што консумирате и да се заштитите од нездравите додатоци.