Моќна златна мешавина која го намалува притисокот и го штити имунитетот!

Овој рецепт има силни противвоспалителни дејства и антиканцерогени својства

Мешавината од мед и куркума е позната и како златна мешавина. Златна заради своите големи здравствени придобивки, но и заради изгледот кој потсетува на бојата на овој благороден метал. Куркумата и медот имаат силни противвоспалителни дејства и антиканцерогени својства. Помагаат во уништувањето на многу видови бактерии, кои се предизвикувачи на болести, како и ја зголемуваат отпорноста на организмот. Куркумата содржи куркумин (природна активна состојка) која делува на повеќе од 150 различни болести.

Потребни состојки за приготвување на златната мешавина:

  • 1 лажичка рендана лимонова кора
  • 1 лажичка куркума
  • 100 г мед
  • 2 лажички јаболков оцет
  • прстофат црн пипер

Начин на приготвување:

Во сад измешајте ги куркумата, јаболковиот оцет и црниот пипер. Додајте ги и лимоновата кора и медот. Добро измешајте ги сите состојки, односно мешајте додека не добиете хомогена смеса. Смесата ставете ја во стаклена чаша и чувајте ја во фрижидер.

Дозирање:

Дневната доза е една супена лажица од златната мешавина. За најдобри резултати смесата консумирајте ја наутро. Ставете ја во уста и оставете да се растопи, а потоа голтнете. Почекајте неколку минути пред да се напиете вода или некоја друга течност. Оваа смеса се препорачува и за оние кои боледуваат од хемофилија и хипертензија затоа што куркумата го намалува ризикот од згрутчување крв и го регулира крвниот притисок.