Морето е една од најдобрите опции за вашето здравје

Намалување на стрес: Морето и звукот на брановите имаат релаксирачки ефект врз мозокот, што помага во намалување на стрес и анксиозност. Оваа смирувачка средина го поттикнува ослободувањето на допамин и серотонин, хормони кои го подобруваат расположението.

Одењето на море е добро за здравјето, но дали знаете кои се всушност придобивките од морската вода?! Морската вода во просек содржи 3,5% сол, како и магнезиум, сулфати и калциум…

Ја регенерира и чисти кожата
Солите во комбинација со сонцето ја регенерираат кожата, а како резултат на тоа може да се излекуваат или ублажат појавите како што се акни, псоријаза…

Го подобрува имунитетот
Бројот на црвени крвни зрнца се зголемува дури и до 20 отсто, а на бели и повеќе од тоа. Затоа морската вода е одличен лек за оние со слаб имунитет, анемија или зголемено ниво на шеќер во крвта.

Ги ублажува симптомите на ревма
Морската вода помага и при болки во мускулите и коските, потоа кај оние кои имаат артритис и проблеми со циркулацијата.

Ги ублажува симптомите на анксиозност
Заради количеството на магнезиум кое го содржи во себе морската вода има смирувачко дејство, а тоа е една од причините зошто морето е препорака за луѓето кои се под стрес.

Помага кај луѓето со респираторни проблеми

Солената вода го поттикнува елиминирањето на токсините кои ги „напаѓаат“ белите дробови, па затоа оние кои патат од астма, кашлица и други респираторни проблеми треба да поминуваат повеќе време на плажа за да го вдишуваат воздухот.

Одлична е и за оние со проблеми со црниот дроб и бубрезите

Морската вода го забрзува процесот на обновување на клетките, особено кај луѓето кои се соочуваат со болести како што е цирозата на црниот дроб.

Спречува несоница и ги ублажува симптомите на депресија
Помага да се нормализира крвниот притисок, а со самото тоа и ја ублажува нервозата. Денот поминат на плажа може да ви помогне полесно да заспиете, а, исто така, е и природен начин за подобрување на расположението.

Морето има многу позитивни ефекти врз здравјето, и тоа е добро познато уште од античките времиња. Еве неколку клучни придобивки од престојот во близина на море:

1. Физичко здравје

  • Солена вода: Морската вода е богата со минерали како магнезиум, калиум и јод, кои можат да помогнат во лекување на кожни заболувања како псоријаза, екцем и акни. Солената вода исто така помага во лекување на рани и намалување на воспаленија.
  • Пливање: Пливањето е одличен начин за физичка активност која го зголемува кардиоваскуларното здравје, ја подобрува издржливоста и го зајакнува телото без да го напрегнува.

2. Ментално здравје

  • Намалување на стрес: Морето и звукот на брановите имаат релаксирачки ефект врз мозокот, што помага во намалување на стрес и анксиозност. Оваа смирувачка средина го поттикнува ослободувањето на допамин и серотонин, хормони кои го подобруваат расположението.
  • Медитација и релаксација: Гледањето на морето и престојот на плажа може да поттикне медитативно и релаксирачко состојба, што е корисно за менталното здравје.

3. Витамин D

  • Сонце: Престојот на плажа и изложеноста на сончевите зраци помагаат во природното производство на витамин D, кој е важен за здравјето на коските, имунолошкиот систем и целокупното благосостојба.

4. Дишење и аеротерапија

  • Чист воздух: Морскиот воздух е полн со негативни јони кои можат да помогнат во прочистување на дишните патишта и подобрување на дишењето. Луѓето со астма, бронхитис или други респираторни проблеми често се чувствуваат подобро покрај морето.

5. Физичка активност и рекреација

  • Активности: Покрај пливање, морето нуди многу можности за физичка активност како пешачење, сурфање, веслање и играње на плажа, што сите придонесуваат за подобрување на физичката форма и здравјето.

Истражувања и извори

  • Истражување за морска терапија: Според студии објавени во научни списанија, морската терапија и престојот покрај морето имаат значителни придобивки за менталното и физичкото здравје.
  • Минерални придобивки: Студии покажуваат дека минералите во морската вода имаат терапевтски ефекти врз кожата и општото здравје.

Придобивките од престојот покрај море се многубројни и опфаќаат различни аспекти на здравјето. Затоа, многу здравствени експерти препорачуваат редовни посети на море како дел од здрав животен стил​