Најдобра храна за мозокот и подобро помнење

Ако на мозокот му ја понудиме правилната исхрана, подобро ќе поминиме, побрзо ќе реагираме и побрзо ќе се концентрираме

Мозокот е еден од најважните органи, па заради тоа треба и многу сериозно да се грижиме за неговото здравје и виталност.

Доколку на мозокот му ја понудиме правилната исхрана, подобро ќе помниме, побрзо ќе реагираме и побрзо ќе се концентрираме.

Ова е листата на храна која доколку секојдневно е на нашето мени, мозокот ќе се препороди:

Ореви– една рака ореви дневно, докажано го подобрува помнењето. Богати се со антиоксиданси, содржат здрави влакна, протеини, витамини и минерали. Редовното консумирање ореви го намалува ризикот од срцеви болести, некои видови карцином и дијабетес 2

Житарки од цело зрно-му ја даваат потребната енергија на мозокот за да може да работи и правилно да функционира. Нашите вештини на концентрација се поврзани со залохата на глукоза во мозокот. Житарките од цело зрно се одлична храна за мозокот затоа што ја задоволуваат потребата за урамнотежен извор на енергија

Чоколадо- за подобро учење и помнење се препорачува темно, горко чоколадо со голем процент какао, но не повеќе од неколку коцки на ден.

Рибино масло- Омега 3 масните киселини се многу потребни за нормална работа на срцето и мозокот. Заради тоа, лосоот најмалку двапати неделно мора да биде на менито.

Зеленчук-спанаќ, брокула, кељ… содржат фолна киселина и се многу важни за хранење на мозокот. Недостатокот на фолната киселина се поврзува со намалувањето или гасењето на когнитивните процеси и со деменцијата.

Авокадо-малку намирници имаат толку добри нутритивни својства како авокадото. Богато е со добри маснотии, кои спречуваат висок крвен притисок, што е ризик фактор за Алцхајмерова болест.