Најдобри комбинации на зеленчук и овошје против болести: Псоријаза (4)

Бирајте овошје и зеленчук кои имаат најинтензивна зелена и портокалова боја (брокула, кељ, портокалови пиперки, темнозелени билки за салата, блитва, тиква, батат, никулци од мешунки).

Постојат многу билки кои можат да помогнат во ублажување на симптомите на псоријаза. Ако ги земате во форма на сок, вклучете ги во секојдневното мени. Бирајте овошје и зеленчук кои имаат најинтензивна зелена и портокалова боја (брокула, кељ, портокалови пиперки, темнозелени билки за салата, блитва, тиква, батат, никулци од мешунки).

Комбинација 1: морков и спанаќ

Испијте барем една чаша (250 мл) сок од морков дневно, на празен стомак. Морковот е богат со бета каротен, кој е особено корисен за детоксикација на црниот дроб и на бубрезите. Во комбинација со спанаќот одлично ја чисти крвта и делува хранливо, исцелувачки и ревитализирачки.

Совет: Направете сок од еден морков со средна големина и една шака спанаќ.

Комбинација 2: брусница, малина, јагоди, грејпфрут, портокал

Бобинките се богати со витамин Ц – моќен антиоксидант. Важно е да го внесуваат лица кои имаат високо ниво на токсини во крвта. Исто така, витаминот Ц ефикасно го зајакнува имунитетот.

Совет: Во соковник ставете по една шака од сите бобинки, едн грејпфрут или два портокала и исцедете сок.

Комбинација 3: лубеница и цвекло

Овој црвен сок е богат со бета каротен и е моќен чистач на целиот организам. Кога внесувате бета каротен, немојте да консумирате алкохол и не пушете најмалку четири часа пред и потоа, бидејќи со тоа се намалува неговата ефикасност. Пијте сок од лубеница колку што сакате. Повремено во него додадете и половина цвекло со средна големина, како и свежи листови од цвекло.

Совет: Кога и да сте во можност додадете спирулина или хлорела во прав во сокот.

Комбинација 4: никулци од луцерка (алфалфа) и пченична трева

Вредна комбинација на хранливите состојки, ги става никулците и пченичната трева на самиот врв на хранливи и ревитализирачки намирници.

Совет: Во сокот можете да додадете и зелена јаболка или парче лимон за да го подобрите вксуот.