Најсилен природен антибиотик: Го имате дома, а не знаете што сè лекува

Овој зачин е најздравото нешто кое можете да го внесете во организмот. Неговите лековити својства биле познати уште меѓу древните Грци, а познато е и дека Хипократ го користел како антисептик

Иако фармацијата напредувала во толкава мера, луѓето се повеќе се поборници на природните лекови, се со цел својот организам да го заштитат од штетното влијание на хемијата.

Така, маслото од диво оригано со векови е природен лек за различни здравствени тегоби, но заради неговата јачина потребно е да се води сметка за количеството и секогаш мора да се меша со други масла кои, исто така, може да се консумираат.

Повеќе за лековитите својства на овој природен лек:

 

Успешно се бори против бактериските и габичните инфекции

Многу истражувања покажале дека маслото од оригано има силни антибактериски својства и успешно се бори дури против 30 бактерии меѓу кои и E.coli, која на многумина им создава големи здравствени проблеми. Подеднакво успешно ги санира и габичните заболувања. Често се користи во борбата против габичките на ноктите и т.н атлетско стапало. При надворешна употреба потребно е да меша со други масла.

Ублажува менструални тегоби

Традиционално се користи против болни и нередовни менструации. Го стимулира протокот на крв и контракциите на матката заради што не им се препорачува на трудници.

Помага при проблеми со варењето

Без добро варење нема добро здравје, а маслото од оригано го подобрува протокот на жолчка и со самото тоа го подобрува варењето. Ги намалува гасовите и ја регулира желудочната киселина.

 

Ублажува последици од кожни болести

Многу личности во ова масло нашле спас од псоријазата и екцемот. Кога се во прашање кожните заболувања ова масло се меша со масло од јојоба или маслиново масло, таквата комбинација се мачка на промените настанати на површината на кожата.

Содржи многу витамини и минерали

Магнезиум, цинк, витамини Ц и Е, железо, манган – се се ова нутритиенти содржани во маслото од оригано.

Ги ублажува респираторните проблеми

Делотворнo против бронхитис, астма и проблеми до дишните патишта. Има благо седативно дејство кај респираторните проблеми предизвикани со алергија и ја ублажува реакцијата на телото на алергени.

Штити од кардиоваскуларни болести

Благодарение на силните антиоксидативни својства ги штити срцето и вените од штетата која им ја нанесуваат слободните радикали. Го намалува лошиот холестерол и го спречува таложењето на мастите во организмот.