Најздравиот чај на светот топи камења во бубрезите, ги уништува малигните клетки и го чисти замастениот црн дроб

Повеќе од сигурно е дека една од најважните билки за здравје на земјината топка е ѓумбирот

Ѓумбирот изобилува со лековити својства, меѓу кои се фактот дека намалува воспаленија, го поттикнува варењето и го зајакнува имунитетот. Ѓумбирот својот мирис и вкус им го должи на неколкуте етерични масла: гингерол, шогаол и зингерон. Овие средства имаат навистина моќни антипаразитиски, антигабични, антивирусни и антибактериски дејства, што може да олесни болка, да го подобри здравјето на кардиоваскуларниот состав, да ублажи симптоми на астма, да го зајакне имунитетот и да го стимулира варењето меѓудругото.

Предностите на чајот од ѓумбир се дека е неверојатен лек за лекување на воспаленијата на мускулите, настинка, грип и главоболка. Овој напиток всушност може да го уништи вирусот кој предизвикува грип, потоа чиреви и обични настинки. Освен тоа со испиена само по една шолја чај на ден може значително да се намали ризикот од мозочен удар заради фактот дека ѓумбирот ги топи масните наслаги, кои всушност ги блокираат артериите. Освен тоа, ѓумбирот има моќ да ја подобри циркулацијата и доводот на кислород, минерали и витамини во клетките во телото. А освен тоа, високата содржина на антиоксиданти успешно ги отстранува инфекциите и го подобрува имунитетот.

Потребни состојки:
  • кокосово млеко,
  • ¼ лажичка куркума,
  • ¼ лажичка ѓумбир.

Начин на приготвување: Откако ќе ги додадете куркумата и ѓумбирот во вода што врие, намалете ја температурата и оставете да се вари на тивок оган некаде околу 7 до 10 минути. Додадете го млекото и чајот процедете го во чаша. За да го подобрите вкусот на чајот можете да додадете органски мед. Уживајте, поздрав напиток од овој не постои!