Намирници кои ги ублажуваат сезонските алергии

Овие намирници делуваат така што ги ублажуваат воспалителните процеси и го зајакнуваат имуниот систем, а тоа се:

Одделни намирници би можеле да ги ублажат симптомите како што се солзење на очите, течење на носот, кивање… кои го следат алергискиот ринитис. Овие намирници делуваат така што ги ублажуваат воспалителните процеси и го зајакнуваат имуниот систем, а тоа се:

Цитруси – истражувањата покажале дека витаминот Ц помага во ублажувањето на алергиската кивавица.

Домати – освен што содржат витамин Ц, богати се со ликопен кој, исто така, делува противвоспалително.

Куркума – позната по антиинфламаторното дејство, куркумата благодарение на куркуминот кој го содржи помага да се намалат отоците и иритациите кои ги следи алергискиот ринитис.

Ѓумбир – било свеж било сушен обилува со антиоксиданти и антиинфламаторни состојки. Едно истражување направено врз животни покажало дека ѓумбирот го намалува создавањето на протеините кои го поттикнуваат развојот на воспаленија во организмот.

Масна риба – скуша, харинга, сардини, лосос – одделни истражувања укажале дека омега-3 масните киселини делуваат противвоспалително и ја зголемуваат отпорноста на алергии.