Намирници кои го подобруваат здравјето на мозокот!

Она што го јадеме директно се одразува на доброто функционирање на нашиот мозок

Иако долго се сметало дека нови неврони се создаваат се до 20 година од животот и дека после тоа нервните ќелии полека изумираат, новите откритија од областа на невронауката покажуваат дека ова сепак биле заблуди.

Имено, благодарение на матичните клетки кои се наоѓаат во мозокот во можност сме постојано да создаваме нови неврони. Сепак, консултантот за невронаука Е. Девез предупредува дека исхраната богата со шеќери и масти го спречува споменатиот процес за неврогенеза. Она што го јадеме директно се одразува на доброто функционирање на нашиот мозок.

Девез советува најпрво да јадеме што е можно повеќе овошје и зеленчук со силно бои – портокали, кајсии, црвено овошје, домати, пиперки, тиква. Ова овошје и зеленчук е богато со антиоксиданти кои ги штитат клетките од слободните радикали и, исто така, поттикнуваат детоксикација на мозокот и елиминација на токсичните протеини.

Интегралните житарки и сувото овошје содржат минерали и олигоелементи кои се важни за процесот на памтење, внимание и размислување.

Маслата од репка, маслинки, ореви и семки од грозје се богати со омега-3 масни киселини, кои се важни за добро функционирање на нервни клетки и за превенција од опаѓање на умствените способности. Морската риба како што се сардините, харингата, скушата и лососот, исто така, претставуваат одличен извор на есенцијални масни киселини.

Користете зачински билки како што се рузмарин, магдонос, жалфија и сл. Тие, имено, содржат флавоноиди кои ја поттикнуваат циркулацијата во мозокот и го стимулираат памтењето и вниманието.

Кога станува збор за напитоците, зелениот чај изобилува со антиоксиданти кои ја зголемуваат будноста, концентрацијата и памтењето. И се разбира, пијте доволно вода затоа што недоволниот внес на течности доведува со собирање на мозочните ќелии што неповолно влијае на функциите на мозокот.