Намирници кои не дебелеат – Јадете ги без ограничувања и страв!

Овие намирници се навистина здрави за јадење, а пред сè, кога ќе ги јадете, нема да мора да се плашите дека ќе ги покачите килограмите.

Јаболка

Јаболката се преполни со влакна, па е препорачливо секој ден да јадете по едно јаболко, затоа што на тој начин ќе внесете една од препорачаните дневни порции на овошје или зеленчук. Влакната од јаболкото ќе ве заситат, па нема да имате потреба од благо или грицки.

Млечни производи

Било да пиете млеко или јогурт, да јадете сирење или павлака, во својот организам ќе внесете калциум и протеини. Млечните производи се идеална ужина, но избирајте ги тие што имаат мал процент на маснотии. Моежете да ги консумирате и како додаток со некое друго јадење.

Компир

Компирот е одличен извор на јаглехидрати, витамини Б и Ц и железо, поради што многу брзо ќе ви ја “убијат” желбата за храна и ќе внесете неопходни витамини и минерали. Сам по себе не претставува висококалорична намирница, но важно е на кој начин ќе го приготвите. Избегнувајте пржени и печени компири, јадете ги варени и тоа без сосови и преливи.

Риба

Туната и скушите ќе ви ја намалат потребата за храна. Богати се со здрави масти кои ќе ве заситат, ќе ве обезбедат со некои од најважните хранливи состојки, вклучувајќи ги витамините и омега-3 масните киселини. Овие риби го намалуваат холестеролот и го зголемуваат добриот холестерол, што го намалува ризикот од срцеви заболувања. Протеините кои се наоѓаат во оваа риба потребно е доста време да се сварат, па така долго време ќе бидете сити.

Варени јајца

Вареното јајце е идеалната ужина, затоа што има 75 калории и 6 грама протеини. Неодамнешно истражување покажало дека жените кои јаделе две јајца за појадок намалиле 65% повеќе килограми и го намалиле обимот на половината за 83% повеќе од оние кои не јаделе јајца. Доколку имате зголемен холестерот јадете белка, затоа што содржи различни протеини, минерали и витамини неопходни за вашиот организам.

Соја

Сојата е доста хранлива затоа што е богата со протеини, па ќе ве засити побрзо и тоа на подолго време. Го намалува лошиот холестерол, а го зголемува добриот. Покрај тоа ги ублажува и штетните последици од нездравата исхрана.