Намирници кои поттикнуваат создавање колаген во телото

Со оглед на тоа дека нашиот организам сам создава колаген, не мораме веднаш да земаме суплементи, туку можеме да се потрудиме да консумираме повеќе храна која поттикнува синтеза на колагенот

Во последно време се повеќе се зборува за додатоците во исхраната со колаген. Колагенот ја одржува нашата кожа младешка и затегната, додека истовремено го поддржува и здравјето на дигестивниот тракт, мускулите, коските и ’рскавицата. Меѓутоа, со оглед на тоа дека нашиот организам сам создава колаген, не мораме веднаш да земаме суплементи, туку можеме да се потрудиме да консумираме повеќе храна која поттикнува синтеза на колагенот и го штити телото од губитокот на овој протеин. Тоа е пред се:

– Храна богата со протеини: супа од говедски коски, јајца, јаткасти плодови, семки, мешунки (особено соја и производи од соја).

– Намирници богати со глицин, една од аминокиселините во колагенот: семки од сусам, сончоглед и тиква, алги како што се спирулина и нори, спанаќ и поточарка.

– Прехранбени извори на цинк: интегрални житарки, семки од тиква, морски плодови.

– Намирници богати со бакар: ореви, семки, зелен листест зеленчук, црн дроб, морски плодови, спирулина, црно чоколадо.

– Овошје и зеленчук богат со витамин Ц: пиперки, цитруси, киви, брокула, зелка, магдонос.

– Зеленчук богат со холорофил: блитва, кељ, спанаќ, брокула, рукола.

– Храна и напитоци кои содржат катехеини: зелен чај, какао, јагодесто и зрнесто овошје, кајсии, јапонски јаболка.