Намирници што се препорачливи кога имате стомачни тегоби

Иако постојат ефикасни медикаменти кои ги регулираат проблемите со дигестијата, секој треба да зне дека овие состоби можат да се олеснат и со консумирање на неколку намирници.

Многу луѓе имаат стомачни проблеми поради тоа што се изложени на стрес, на вируси или, пак затоа што имаат навика да се прејадуваат. Иако постојат ефикасни медикаменти кои ги регулираат проблемите со дигестијата, секој треба да зне дека овие состоби можат  да се олеснат и со консумирање на неколку намирници.
Бананите се одлични затоа што се лесно сварливи и не го иритираат стомакот или дигестивниот тракт. Овошјето содржи многу влакна и помага да се спречи дијареата. Витаминот Б6 ја спречува надуеноста, а магнезиумот ги релаксира мускулите.

Јајцата се лесно сварливи и се одличен извор на протеини. Кога ви треба лесен и брз оброк, препорачливо е да ги консумирате, подготвени на малку масло или путер.
Слаткиот компир содржи калциум, магнезиум и калиум, кои ја намалуваат подуеноста.

Ѓумбирот го намалува гадењето и повраќањето и често се препорачува за утрински мачнини или мачнини предизвикани од хемотерапија. Сепак, мора да се знае дека е безбеден за возрасни, но не се препорачува за стомачни проблеми кај децата.
Дехидрацијата често предизвикува запек, па се препорачува редовно да се пие чај и вода, така што сè е нормално. Рано наутро, пак, се препорачува кафе.