Напиток кој помага при грип

Пробајте го овој чудотворен наиток кој потполно ќе го заштити вашето здравје во сезоната на настинки

Покрај многубројните природни средства за јакнење на имунитетот постои и напиток кој благодарение на комбинацијата на лековити билки успешно се бори со настинката и грипот.

Моќниот еликсир се прави од еден корен ѓумбир, кој се сече на четири еднакви дела, се лупи и ситни, а потоа се меша со 12 чешниња иситнет лук и четири стапчиња цимет. Потоа во приготвената смеса се додава преполовено луто пиперче, рузмарин, портокал, јаболко, два лимона, кромид, две лажици мед и една шолја јаболков оцет.

Што се однесува до приготвувањето, состојките е потребнo да се измешаат во голема стаклена тегла, а потоа ставете ја во фрижидер и оставете да отстои три до шест недели, во зависност од тоа колку сакате да биде силен и зачинет напитокот. После тоа смесата треба да се процеди, а потоа добиениот напиток може да се пресипе во помала тегла и да се чува во фрижидер најмалку еден месец.

Еликсирот може да се пие самостојно или во комбинација со чај, а важно е да знаете дека треба да се консумира исклучиво со дрвена лажица.