Напиток со чили, цимет и мед: Природен антибиотик што го поткрепува имунитетот

Во зимскиот период сме помалку подвижни и јадеме повеќе, а имунитетот слабее и станува помалку отпорен на надворешни фактори

Во зимскиот период сме помалку подвижни и јадеме повеќе, а имунитетот слабее и станува помалку отпорен на надворешни фактори. Но, добра вест е што постојат природни напитоци кои можат да ни помогнат да го зајакнеме имунитетот и да се соочиме со сите предизвици на зимата.

Состојките за овој природен антибиотик се:

1 чешне лук

2 лажици мед

2 лажици свежо изрендан ѓумбир

Половина лажичка мелени чили пиперки

Половина лажичка цимет

1 дл. свежо исцеден сок од лимон

Подготовка:

Се цеди лимонот и се додава ситно сецкан лук, ѓумбир, чили и цимет. Сите состојки добро се мешаат, а на крај се додава медот за да се добие густа смеса. Се префрла во стаклена тегла, се затвора и се остава на собна температура околу три часа. Може да се чува неколку дена во фрижидер.

Најдобро е за зајакнување на имунитетот превентивно да се зема еднаш дневно, наутро на празен стомак. Ако, пак, имате вирус или настинка, зголемете ја дозата на три пати на ден пред јадење по една лажица.