Направете си сами вода за детоксикација

Наместо да купувате различни пијалоци за кои производителите тврдат дека прават детоксикација на телото направете си сами дома вода за детоксикација и навистина ослободете го телото од отрови

Полиците во маркетите се полни со пијалоци за кои производителите тврдат дека се наменети за детоксикација на организмот. Во различни бои и вкусови, со различни додатоци, овие пијалоци всушност се полни со вештачки ароми и засладувачи.

Доколку навистина сакате да ги исчистите отровите од телото и да се ослободите од вишокот килограми, а тоа да го направите на вистинскиот здрав начин тогаш не посегнувајте по пијалоците во маркетите. Направете си самите вода за детоксикација. Така ќе бидете сигурни што пиете, а и резултатите ќе бидат видливи, во комбинација со физичка активност, килограмите сами ќе се топат.

Домашна вода за детоксикација

12 листови нане

1 среден органски лимон

1 средна органска краставица

1 лажичка рендан ѓумбир

2 литри вода

Темелно измијте ги лимонот и краставицата под млаз вода. Немојте да ги лупите бидејќи некои од најважните состојки се во кората. Исечете ги на тенки ленти и ставете ги во сад. Потоа во садот додајте ги листовите нане, ренданиот ѓумбир и налејте со 2 литри вода. Садот се остава во фрижидер, каде што треба да отстои околу 8 часа за да се добие совршена инфузија. Не заборавајте да промешате од време на време за сите овие хранливи материи и моќни антиоксиданси да влезат во водата.

4 причини зошто домашната детокс вода е одлична за вашето тело:

  • Лимонот е вистински ресурс на витамин Ц кој го зајакнува вашиот имунолошки систем и го стимулира исфрлањето на отровите од вашето тело
  • Краставицата содржи 90% вода што ја прави моќно средство за детоксикација. Исто така содржи антиоксиданти кои го забавуваат процесот на стареење
  • Противвоспалителните својства на ѓумбирот ја зголемуваат ефикасноста на метаболизмот и неутрализацијата на токсините
  • Листовите нане ја олеснуваат болката во стомакот и го забрзуваат процесот на согорување на маснотиите во телото.