Научно докажан лек кој најдобро помага при мамурлук

Истражување објавено во списанието “Journal of Proteome Research” дало вкусно решение за мачнините предизвикани од алкохол: пржен леб со додаток мускатно оревче кој ќе му помогне на црниот дроб полесно да се избори со токсините.

Викендите се денови кога знаеме да се разбудиме мамурни, а во тие моменти и тоа како треба да внимавате што ќе консумирате. Некоја храна, но и напитоци, може да го влошат мамурлукот. За среќа, постојат и комбинации со помош на кои телото побрзо и подобро ќе се опорави.

Истражување објавено во списанието “Journal of Proteome Research” дало вкусно решение за мачнините предизвикани од алкохол: пржен леб со додаток мускатно оревче кој ќе му помогне на црниот дроб полесно да се избори со токсините.

Научниците дошле до заклучок дека мускатното оревче може да помогне да не дојде до оштетување на црниот дроб, благодарение на способноста да го обнови здравото ниво на разните липиди во телото.

Затоа, иако можеби се наоѓа во вашето секојдневно мени, додадете го мускатното оревче и во пржените лепчиња, кои многу брзо и едноставно се подготуваат.

Изматете јајце, млеко, сол и мускатно оревче, па во смесата натопете го парчето леб. Испржете го од двете страни по околу три минути, а пред сервирање може да го прелиете со јаворов сируп, кој содржи 54 антиоксиданти, од кои пет се единствени.